Ziobro o zmianie nazwy stołecznego ronda: teraz Dmowski, jutro pewnie Piłsudski

Magdalena Targańska11 grudnia, 20213 min

To kwestionowanie historii i zasług Romana Dmowskiego; teraz Roman Dmowski, jutro pewnie Piłsudski – w ten sposób minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował przyjęcie przez Radę Warszawy petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet.

W czwartek stołeczni radni przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Petycja skierowana została do Rady Warszawy przez osobę prywatną. Przyjęcie petycji nie jest jednoznaczne ze zmianą nazwy ronda – oznacza jedynie, że Rada Warszawy zajmie się tą kwestią.

O decyzje radnych został w sobotę zapytany minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. „Jest to dowód skrajnej ideologizacji samorządu kierowanego przez Platformę Obywatelską i Rafała Trzaskowskiego” – ocenił szef MS.

Jego zdaniem oznacza to „kwestionowanie historii i zasług” Romana Dmowskiego. „Teraz Roman Dmowski, jutro będzie Piłsudski pewnie, bo z jakichś powodów też się nie będzie podobał, bo też środowiska lewackie mogą uznać, że np. nie popierał małżeństw homoseksualnych, w związku z tym zasługuje na zrzucenie z pomników” – powiedział.

Jak dodał, takim „trendom cywilizacyjnym” należy się „stanowczo przeciwstawiać”. Zapowiedział, że Solidarna Polska rozważy zmiany ustawowe, które miałyby – jak to określił – „w przeszłości zapobiec tego rodzaju nowinkom ideologicznym”. „Aby nie można było dokonywać takich haniebnych, wpisujących się w ten nurt antykultury zmian dotyczących szacunku do naszej historii i jej bohaterów” – zaznaczył Ziobro.

Za przyjęciem petycji głosowało 34 radnych, 19 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk