Ks. dr Michał Siennicki SAC: Papież Franciszek zwraca uwagę na to, że przejawem miłosierdzia jest właściwe ukaranie sprawcy

Karol Kwiatkowski11 grudnia, 20215 min

„Papież Franciszek bardzo jasno mówi o tym, że prawo karne jest jednym z elementów, który musi istnieć, ponieważ jeśli ktoś popełnia przestępstwo czy wykroczenie, to musi zostać ukarany. Papież Franciszek wielokrotnie zwracał uwagę na to, że przejawem miłosierdzia jest właściwe ukaranie sprawcy. Chodzi o danie szansy do nawrócenia, a także o to, aby sprawiedliwość w Kościele – społeczności ludzi wiernych – została przywrócona” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. dr Michał Siennicki SAC.

W rozmowie poruszono temat zmian, które 8 grudnia zaszły w prawie karnym w Kościele. Początek wywiadu dotyczył krótkiego wprowadzenia i przedstawienia pojęć.

„Podstawowym dokumentem prawnym w Kościele jest Kodeks Prawa Kanonicznego, wydany w 1983 roku. Zmiany w Kodeksie zachodziły za czasów pontyfikatu papieża Jana Pawła II, Benedykta XVI, a teraz bardzo mocnej reformy dokonuje papież Franciszek. 1 czerwca br. Ojciec Święty ogłosił konstytucję apostolską pt. «Paść stado Boże», która zmienia VI Księgę Kodeksu Prawa Kanonicznego dot. sankcji w Kościele. 8 grudnia weszła ona w życie” – wprowadził ks. dr Siennicki.

„Papież Franciszek bardzo jasno mówi o tym, że prawo karne jest jednym z elementów, który musi istnieć, ponieważ jeśli ktoś popełnia przestępstwo czy wykroczenie, to musi zostać ukarany. Papież Franciszek wielokrotnie zwracał uwagę na to, że przejawem miłosierdzia jest właściwe ukaranie sprawcy. Chodzi o danie szansy do nawrócenia, a także o to, aby sprawiedliwość w Kościele – społeczności ludzi wiernych – została przywrócona” – podkreślał Gość Poranka „Siódma9”.

„Papież ogłaszając nowe prawo karne wskazuje na trzy rzeczy: przywrócenie sprawiedliwości, poprawę i zmianę sposobu życia sprawcy oraz naprawę skandalu. W Kościele jeśli ktoś z wierzących, a nie daj Boże z duchownych – popełnia przestępstwo, to powoduje skandal, który musi być naprawiony” – podkreślał rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Zdaje sobie sprawę, że normami prawnymi nie da się zmienić społeczeństwa, ale jednocześnie sam Arystoteles mówił, że słabe prawo niszczy społeczeństwo. (…) Warto pamiętać o zasadzie «Ius sequitur vitam» mówiącej o tym, że «prawo idzie za życiem». Często jest tak, że pojawiają się przestępstwa, których nie mamy jeszcze opisanych (np. przestępstwa internetowe) i trzeba dopasować prawo do życia. Stąd też zmiany prawa kanonicznego są czymś normalnym” – stwierdził ks. dr Michał Siennicki SAC.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Źródło: Poranek Siódma9

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk