W najbliższą środę Aleksiej Nawalny otrzyma Nagrodę PE im. Sacharowa 2021

Karol Kwiatkowski10 grudnia, 20212 min

W środę w południe rosyjski opozycjonista i działacz antykorupcyjny Aleksiej Nawalny zostanie uhonorowany przyznawaną przez Parlament Europejski Nagrodą im. Sacharowa za wolność myśli. 

Nawalny przebywa obecnie w więzieniu w Rosji i dlatego nie może osobiście uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagrody w sali obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Nagrodę w jego imieniu odbierze jego córka Daria Nawalna z rąk przewodniczącego PE Davida Sassoliego.

Sassoli i Leonid Wołkow, jeden z doradców politycznych Nawalnego, który pełnił funkcję szefa jego sztabu podczas prezydenckiej kampanii wyborczej Nawalnego w 2018 roku, wezmą udział w konferencji prasowej po ceremonii wręczenia nagród w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Ponadto Leonid Wołkow i  Daria Nawalna wezmą udział w seminarium prasowym organizowanym przez Parlament Europejski we wtorek. Natomiast w poniedziałek odbędzie się dyskusja z ich udziałem na posiedzeniu połączonych komisji: spraw zagranicznych i rozwoju oraz Podkomisji Praw Człowieka.

Nagroda im. Sacharowa za Wolności Myśli jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ona ustanowiona w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć sowieckiego fizyka i politycznego dysydenta Andrieja Sacharowa.

Źródło informacji: EuroPAP News

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk