Pfizer: dawka przypominająca pozostaje najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19

Karol Kwiatkowski9 grudnia, 20212 min

Chociaż dwie dawki szczepionki mogą nadal zapewniać ochronę przed poważną chorobą wywoływaną przez szczep Omicron, z tych wstępnych danych jasno wynika, że ​​trzecia dawka naszej szczepionki zapewnia lepszą ochronę – powiedział Albert Bourla, prezes firmy Pfizer.

W środę ogłoszono wyniki wstępnego badania laboratoryjnego wykazujące, że przeciwciała w surowicy indukowane przez szczepionkę Pfizer-BioNTech COVID-19 (BNT162b2) neutralizują wariant SARS-CoV-2 Omicron po trzech dawkach. Surowice otrzymane od zaszczepionych miesiąc po otrzymaniu szczepionki przypominającej (trzecia dawka szczepionki BNT162b2) neutralizowały wariant Omicron do poziomów porównywalnych z tymi obserwowanymi dla białka wypustkowego SARS-CoV-2 typu dzikiego po dwóch dawkach.

Nasz wstępny, pierwszy zestaw danych wskazuje, że trzecia dawka może nadal zapewniać wystarczający poziom ochrony przed chorobami o dowolnym nasileniu powodowanymi przez wariant Omicron – powiedział dr Ugur Sahin, dyrektor generalny i współzałożyciel BioNTech.

I dodał: „Szerokie kampanie szczepień i dawek przypominających na całym świecie mogą lepiej chronić ludzi na całym świecie i przetrwać sezon zimowy. Kontynuujemy prace nad dostosowaną szczepionką, która, jak sądzimy, pomoże wywołać wysoki poziom ochrony przed chorobą COVID-19 wywołaną przez Omicron, a także przedłużoną ochronę w porównaniu z obecną szczepionką”.

Źródło: Pfizer

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk