Lewica: oczekujemy, że projekt ws. obowiązku szczepień będzie procedowany w przyszłym tygodniu

Magdalena Targańska9 grudnia, 20214 min

Oczekujemy, że projekt ws. obowiązku szczepień przeciw COVID-19 będzie procedowany w przyszłym tygodniu – mówili podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie Lewicy Marcelina Zawisza i Marek Rutka.

Podczas konferencji w Sejmie wiceszefowa klubu Lewicy Marcelina Zawisza oceniła, że obecne działania rządu ws. walki z pandemią COVID-19 są niewystarczające, minister zdrowia Adam Niedzielski „zdezerterował” a także brak jest kontynuacji spotkań, które z inicjatywy marszałek Sejmu Elżbiety Witek miały prowadzić do wypracowania wspólnych rozwiązań legislacyjnych w sprawie przeciwdziałania pandemii.

Zawisza przypomniała, że w poniedziałek Lewica złożyła projekt ustawy, który zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień dla osób pełnoletnich, obostrzeń dla niezaszczepionych czy możliwości weryfikacji certyfikatów covidowych przez zakłady pracy, a także prawa pracowników do odmowy wykonywania obowiązków w sytuacji, kiedy w miejscu pracy nie jest im zapewnione bezpieczeństwo epidemiczne.

„Marszałek Witek, minister zdrowia wolą nie robić nic” – oceniła posłanka Lewicy. „Oczekujemy, że ten projekt w przyszłym tygodniu będzie procedowany” – mówiła. „Co więcej, oczekujemy, że on zostanie wprowadzony w życie” – dodała. „Życie obywateli i obywatelek tego kraju znaczy więcej niż ich słupki poparcia i mamy dosyć tej bezczynności, mamy dosyć patrzenia na to, jak nasi bliscy umierają, jak nasi bliscy chorują, mamy dosyć martwienia się o to, jaka będzie jutro liczba zakażeń, jaka będzie jutro liczba zgonów” – podkreślała.

Poseł Marek Rutka podkreślał, że teraz jest czas na odpowiedzialne działanie. „Przy stole wigilijnym usiądzie znacznie mniej, kilkadziesiąt tysięcy mniej Polaków niż rok temu” – mówił i dodał, że wprowadzenia obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych, co miałoby według zapowiedzi ministra zdrowia nastąpić 1 marcu 2022 roku, to za późno. „Covid nie będzie czekał. Covid zbiera śmiertelne żniwo już dziś, i czas na odpowiedzialne i radykalne decyzje” – podkreślał.

MZ poinformowało w czwartek o 27 tys. 458 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarły 562 osoby chore na COVID-19.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk