Kraska: W Polsce nie potwierdzono żadnego zgonu w związku ze szczepieniem na COVID-19

Karol Kwiatkowski8 grudnia, 20213 min

– Nie mamy żadnego potwierdzonego zgonu, który miałby mieć związek z wykonanym szczepieniem (przeciwko COVID-19 – red.) – oświadczył w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, podając dane dotyczące NOP-ów.

W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie poselskiego projektu o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Przewidziano pięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i trzyminutowe w imieniu kół.

Omawiane w środę rozwiązanie umożliwi zaszczepionym uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi niepożądanymi odczynami, bez konieczności odwoływania się do postępowania przed sądami.

Podczas dyskusji sejmowej nad projektem głos zabrał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że projekt funduszu kompensacyjnego obejmuje „głównie szczepienia na COVID-19 oraz szczepienia obowiązkowe”.

Kraska przytoczył statystyki dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych, odnotowanych w Polsce do 2 grudnia 2021 r. w związku ze szczepieniami na COVID-19. Według ministra NOP-ów było 16 349, „z tego potwierdzonych, już zweryfikowanych” – 13 276.

– 421 niepożądanych odczynów poszczepiennych skończyło się hospitalizacją – to jest ok. 2,5 proc. – mówił Kraska. – W danych, które otrzymaliśmy, 103 osoby trafiły i zakończyły leczenie w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć – kontynuował.

– Jeżeli spojrzymy na zgony, czyli to, co jest tak bardzo ważne i często podnoszone, że szczepienia mogą powodować śmierć, mamy stwierdzone 33 przypadki, ale to przypadki śmierci, które zbieżność czasową z wykonaniem szczepienia, czyli w odstępie 14 dni po podaniu szczepienia – powiedział Kraska.

– Nie mamy żadnego potwierdzonego zgonu, który miałby mieć związek z wykonanym szczepieniem – podkreślił wiceminister zdrowia.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk