Badanie/ Osoby zaszczepione chorują trochę krócej, ale zakażają tak samo jak niezaszczepieni

Karol Kwiatkowski7 grudnia, 20212 min

Naukowcy odkryli, że przełomowe infekcje u osób zaszczepionych ustępowały średnio po pięciu i pół dniach, czyli o około dwa dni szybciej niż u osób nieszczepionych, które pozostawały zakażone przez średnio siedem i pół dnia, ale obie grupy tak samo transmitują wirusa. Badanie opublikowano w środę w New England Journal of Medicine

Naukowcy twierdzą, że osoby zaszczepione mogą zarażać mniej osób, gdyż krócej chorują. Chociaż możliwe jest, że osoby z przełomowymi przypadkami są tak samo zakaźne jak osoby nieszczepione we wczesnych stadiach infekcji, autorzy badania napisali, że ich krótszy okres choroby oznacza mniejsze prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa.

„Nasza praca dostarcza najbardziej szczegółowych informacji na temat tego, jak zmienia się stężenie wirusa w organizmie przez cały okres trwania infekcji SARS-CoV-2” – powiedział w oświadczeniu Stephen Kissler, doktorant immunologii na Harvardzie i współautor badania.

Uczestnikami badania byli przeważnie zdrowi młodzi mężczyźni, a zatem nie byli oni reprezentatywni dla populacji ogólnej.

Jednak badanie nie podważa tego, że zaszczepieni chorują i zakażają.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk