W. Brytania/ Obowiązkowy test dla wszystkich na granicy. Nie wystarczy paszport szczepionkowy

Karol Kwiatkowski5 grudnia, 20213 min

Wielka Brytania jest kolejnym europejskim państwem, które przestaje honorować paszport szczepionkowy przy przekroczeniu granicy. Wcześniej takie decyzje podjęły rządy Portugalii i Norwegii. 

Wszyscy przybywający do Wielkiej Brytanii z zagranicy będą ponownie musieli przed przyjazdem wykonywać test na obecność koronawirusa, co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantu Omikron – ogłosił w sobotę wieczorem minister zdrowia Sajid Javid.

Wymóg ten dotyczyć będzie wszystkich podróżnych odwiedzających Wielką Brytanię oraz jej mieszkańców powracających z zagranicy, niezależnie czy są zaszczepieni, czy nie, a wejdzie w życie w najbliższy wtorek o godz. 4 rano. Testy muszą być wykonane w ciągu 48 godzin przed wyjazdem.

Ponadto od poniedziałku rano na czerwoną listę podróżną powraca Nigeria, co oznacza, że z tego kraju wjechać będą mogli tylko obywatele Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz rezydenci Wielkiej Brytanii, ale będą musieli po przyjeździe odbyć 10-dniową płatną kwarantannę w jednym z wyznaczonych hoteli. W związku z wykryciem w południowej Afryce wariantu Omikron na czerwoną listę początkowo wpisano sześć państw z tego regionu (RPA, Namibia, Zimbabwe, Botswana, Lesoto i Eswatini), a w ostatnią niedzielę dołączyły do nich cztery kolejne (Angola, Malawi, Mozambik i Zambia).

Javid przyznał, że ogłoszone zmiany są „ogromnie niefortunne” dla ludzi, którzy już mieli plany wyjazdowe, ale wyjaśnił, że jest to spowodowane „rosnącą liczbą zakażeń związanych z podróżami”. Podkreślił, że nowe wymogi będą tymczasowe. „Chcemy je znieść tak szybko, jak to możliwe” – powiedział minister, dodając, że „szczepionki pozostają naszą pierwszą linią obrony”.

Szef resortu zdrowia poinformował też, że dotychczas w Wielkiej Brytanii wykryto ok. 160 zakażeń wariantem Omikron, z czego ok. 130 w Anglii, a 30 w Szkocji. Oznacza to, że w stosunku do piątku ich liczba zwiększyła się o 26.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk