[FILM] Kaczyński: Europa, na skutek działań niemieckich, ma iść w kierunku federalizacji

Karol Kwiatkowski5 grudnia, 20214 min

Wprost Europa, na skutek działań niemieckich, ma iść w kierunku owej federalizacji, a owa federalizacja to m.in. odrzucenie suwerenności poszczególnych państw UE na rzecz suwerenności europejskiej – podkreślił w sobotę prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński podczas Warsaw Summit.

W Warszawie zebrali się przedstawiciele europejskich partii prawicowych, by rozmawiać m.in. o współpracy i przyszłości Unii Europejskiej. Inicjatorem spotkania był prezes Pis Jarosław Kaczyński, który wygłosił ważne wystąpienie do zebranych liderów.

„Podjęliśmy to przedsięwzięcie jakiś czas temu w dwóch celach: pierwszy z nich odnosił się do zacieśnienia współpracy, koordynacji i budowania perspektywy jedności dwóch prawicowych grup w Parlamencie Europejskim. (…) Był cel drugi, ogromnie istotny. Otóż stoimy dzisiaj przed nowymi wyzwaniami. One są nowe tylko po części, bo dążenie do zmiany charakteru UE, do takiej zmiany, która w gruncie rzeczy oznacza – często się używa takiego określenia, chociaż według mnie nie jest ono precyzyjne – federalizację, miało miejsce już przedtem” – powiedział Kaczyński.

„I co charakterystyczne (…) ten typ wrażliwości, ten typ pamięci jest w dalszym ciągu aktualny, odnoszony do państw, które były ofiarami Niemiec w szczególności podczas II wojny światowej, w tym do Polski” – zaznaczył. „Ofiarę i to ofiarę niebywałych zbrodni, niestety nieznanych w ogromnej mierze na Zachodzie – próbuje się przedstawić jako współsprawcę” – dodał.

„Przywództwa niemieckiego, przywództwa, które ma wynikać z odpowiedzialności, ale wszyscy wiemy, ze takiego języka się używa z największej liczebności narodu niemieckiego, to jest pewien obiektywny fakt, ale nie muszą z niego wynikać tego rodzaju wnioski, które są w tym dokumencie przedkładane” – powiedział.

W ocenie Kaczyńskiego taka wizja Europy „to Europa pewnego rodzaju hierarchii”. „W moim przeświadczeniu i przeświadczeniu moich przyjaciół, moich kolegów, to nie jest dobra wiadomość dla Europy, dla przyszłości UE. Metoda wspólnotowa jest tu bez wątpienia metodą lepszą” – podkreślił. Jak wskazywał, ogromna większość narodów europejskich wcale nie chce się pozbywać suwerenności. Stworzenie ośrodka, który zapewniłby równe traktowanie różnych podmiotów o różnej sile i położeniu, to – zaznaczył – przedsięwzięcie utopijne i niemożliwe do realizacji.

Całe wystąpienie prezesa PiS jest dostępne do odsłuchania poniżej:

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

13 + 5 =