30 osób szturmowało granicę w Dubiczach Cerkiewnych

Magdalena Targańska5 grudnia, 20214 min
W Dubiczach Cerkiewnych w sobotę, około godz.19., grupa 30 osób zaczęła szturmować granicę. Rzucali kamieniami w kierunku naszych posterunków, rozcinali concertinę – poinformowała PAP Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska powiedziała PAP, że w Dubiczach Cerkiewnych, około godz. 19. grupa 30 osób zaczęła szturmować granicę. „Rzucanie kamieniami w kierunku naszych posterunków, rozcinanie concertiny” – wymieniała. „Bardzo dużo laserów i latarek zaczęło nas oślepiać” – podała. „Oczywiście wszystko przy służbach białoruskich” – dodała.

Michalska poinformowała, że w rezultacie 11 osób przeszło przez granicę. Zostały one zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Dodała, że nie ma informacji, żeby ktoś z funkcjonariuszy ucierpiał.

Podała, że ostatniej doby zanotowano 43 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali siedem postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Od 1 grudnia do 1 marca, na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. Michalska poinformowała, że od początku grudnia wydano 62 zezwolenia na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz 7 zezwoleń na wjazd na teren działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku – 17,5 tys., we wrześniu – 7,7 tys., w sierpniu – 3,5 tys. Od 2 września, w związku z presją migracyjną, w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni, na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada. Natomiast od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r., na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu. (PAP)

autor: Gabriela Bogaczyk, Olga Łozińska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 5 =