Hołownia: radykalnie uprościmy, ale też konkretnie obniżmy podatki

Magdalena Targańska4 grudnia, 20215 min

Nie tylko radykalnie uprościmy podatki, ale je też konkretnie obniżymy; stawkę VAT do 20 i do 7 procent – zapowiedział w sobotę w Warszawie lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia prezentując „Plan dla gospodarki”.

W sobotę w Warszawie odbywa się Forum Ruchu Polska 2050, gdzie został przedstawiany „Plan dla gospodarki”.

Hołownia w wystąpieniu podczas Forum obiecał bezpieczeństwo dla przedsiębiorców. „Polityka gospodarcza musi być wolna od chaosu i przypadkowości” – podkreślił. „To mali i średni przedsiębiorcy najboleśniej doświadczają ciągłych zmian legislacyjnych i są pozbawieni wsparcia. Oni zasługują na sprawiedliwość i przewidywalność” – dodał polityk.

„Wprowadzimy +karniaki+, czyli odszkodowania od państwa za przekroczenie czasu rozpatrywania naszych – obywateli spraw” – zapowiedział. „Obiecujemy przewidywalność, czyli że żadne kluczowe zmiany, w tym wszelkie zmiany podatkowe, będą kończyć proces legislacyjny najpóźniej do czerwca roku poprzedzającego zmianę” – dodał Hołownia.

Lider Polski 2050 ocenił, że „polski system podatkowy jest trudny do zrozumienia nawet dla księgowych z habilitacją”. „Zamiast dzisiejszego chaosu proponujemy jednolitą daninę, czyli uproszczenie poboru i rozliczeń podatkowych, znaczącą redukcję baz podatkowych, progów, stawek i ulg dla różnych kontraktów pracy, za wyłączeniem działalności gospodarczej” – zadeklarował Hołownia.

„Każdy będzie mógł samodzielnie, w prosty sposób obliczyć, ile podatku, ile składek zapłaci w jednolitej daninie” – zapowiedział. „Nie tylko radykalnie uprościmy podatki, ale je też konkretnie obniżymy” – zapowiedział Hołownia. „Stawkę VAT do 20 i do 7 procent” – dodał.

Według Hołowni do samorządów powinno trafiać przynajmniej 3 proc. podatku VAT. „Zwiększymy udział samorządów w PIT i CIT, a do ustaw o samorządach wpiszemy obowiązek rekompensowania strat ponoszonych przez samorządy w wyniku zmian dokonywanych przez władze centralne” – podkreślił.

Lider Polski 2050 zapowiedział, że jego ugrupowania chce skończyć z tzw. umowami śmieciowymi. „Raz na zawsze przyjmujemy zasadę, że – niezależnie od nazwy – umowa konstruująca stosunek pracy jest umową o pracę w świetle prawa” – mówił. Jak dodał, szczególnie w państwowych instytucjach powinno się zakończyć z „wypychaniem pracowników na samozatrudnienie czy umowy cywilno-prawne wbrew ich woli”.

Hołownia podkreślił, że Polska powinna Polaków zachęcać do pracy. „Przesuwanie suwaka wieku emerytalnego raz w górę, raz w dół, to jest prosta droga donikąd” – ocenił. „W naszym planie osoby, które zdecydują się na późniejsze przejście na emeryturę, z dniem zakończenia aktywności zawodowej otrzymają wszystkie utracone 13. emerytury” – zadeklarował. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Daria Kania

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk