WHO pod pretekstem pandemii przygotowuje „Wspólny świat”

Nasza Polska2 grudnia, 20212 min

Wczoraj formalnie rozpoczął się proces zakrojonych na ogromną skalę, międzynarodowych negocjacji mających zakończyć się podpisaniem paktu „Wspólny świat”, który ma „zapobiegać przyszłym pandemiom” i „kontrolować je” lepiej, skuteczniej niż ma to miejsce w kontekście COVID-19. 

Międzynarodowa instytucja prawna zatytułowana „Wspólny świat” jest inicjatywą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Decyzję zatwierdziło specjalne zgromadzenie 194 krajów członkowskich ONZ. Pakt ma wejść w życie w maju 2024 roku i objąć takie zagadnienia jak udostępnianie danych, sekwencjonowanie genomu wirusów, dystrybucję szczepionek i leków. – Przyjęcie tej decyzji to powód do świętowania i nadziei, którego wszyscy potrzebujemy – skomentował dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom.

Sceptycznie do nowego tworu podchodzili na etapie dyskusji przedstawiciele m.in. Brazylii, Indii i Stanów Zjednoczonych. Atakowane za nieudostępnienie wszystkich danych dotyczących koronawirusa Chińczycy zgodzili się na „Wspólny świat” wyrażając nadzieję, że uniknie on „upolitycznienia, stygmatyzacji i instrumentalizacji”. 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk