W Ministerstwie Zdrowia rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego

Magdalena Targańska29 listopada, 20212 min

W Ministerstwie Zdrowia rozpoczęło się zaplanowane na godz. 11.00 zebranie specjalnego sztabu kryzysowego dotyczącego m.in. kwestii wariantu Omikron. Omawiane są na nim również możliwe obostrzenia graniczne – poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wiceszef resortu Waldemar Kraska w poniedziałek rano powiedział, że na posiedzeniu sztabu dyskutowane będą różne rozwiązania, bo „sytuacja jest inna niż jeszcze kilkanaście dni temu”.

„Sytuację na świecie w kwestii nowego przedstawia szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk. Omawiane są możliwe obostrzenia graniczne” – przekazał rzecznik prasowy MZ.

Z kolei na godz. 14.00 wiceminister zdrowia zapowiedział posiedzenie zespołu ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, który działa w Ministerstwie Zdrowia.

Zespół do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 został powołany w maju 2021 roku przy ministrze zdrowia. Zajmuje się monitorowaniem sytuacji epidemiologicznej wariantów wirusa SARS-CoV-2. Prowadzi molekularny nadzór epidemiologicznego nad COVID-19 i proponuje rozwiązania legislacyjne, by go usprawnić. Informuje ministra o pojawieniu się wariantów wirusa SARS-CoV-2 o zasięgu lokalnym albo międzynarodowym, które stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego w Polsce. Proponuje też rozwiązania dotyczące działań przeciwepidemicznych w odpowiedzi na pojawienie się takich wariantów. Przewodniczącym zespołu jest wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, a członkami eksperci z zakresu zdrowia publicznego, inspekcji sanitarnej i zdrowia publicznego.(PAP)

 

autorka: Klaudia Torchała

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk