Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe restrykcje

Magdalena Targańska29 listopada, 20217 min

Jesteś teraz w apogeum IV fali epidemii – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, poświęconej wariantowi omikron, minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej szef resotu zdrowia poinformował, że w związku nowym wariantem wirusa omikrom wprowadzony zostaje w Polsce pakiet alertowy obostrzeń.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek zmianę limitów, między innymi w instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach. Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Szef resortu zdrowia w poniedziałek zapowiedział wprowadzenie nowych ograniczeń sanitarnych. Jak wyjaśnił, decyzja ta jest związana nie tylko z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa omikron, ale chodzi również o zmniejszenie obecnej skali zakażeń.

„Po pierwsze we wszystkich tych obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75 proc. – przypominam, że w tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione – limit zostanie zmieniony, zmniejszony do 50 proc. To dotyczy gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki” – poinformował Niedzielski.

Zmieniony będzie limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób – nowy limit to 100 osób. Jak wskazał minister, chodzi m.in. o wesela, komunie i dyskoteki.

Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. „Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób, zmieniamy go o połowę do 250 osób” – powiedział Niedzielski.

Większe obostrzenia będą również m.in. w siłowniach. „Do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard – tam gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe i obowiązywał limit 1 osoba na 10 m2, obecnie podnosimy ten limit na 15 m2”- poinformował szef MZ.

Niedzielski zastrzegł, że „jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to oczywiście decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień”. „Ale w tej chwili te regulacje będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie, czyli dajemy sobie taki 2,5-tygodniowy czas przede wszystkim na kompletowanie informacji związanych nową mutacją, ale też jednak chcemy zobaczyć, czy w tym okresie narzędziami tego typu udaje nam się przyspieszyć redukowanie fali, którą w tej chwili mamy, czyli doprowadzenie do jej wyraźnych spadków” – powiedział.

„Ryzyko, że kolejna fala, czy kolejne wzrosty zakażeń mogą startować z wysokiego pułapu, z jakim mamy teraz do czynienia, to są w naszej ocenie przesłanki, które powodują, że musimy zmienić to podejście, które do tej pory prezentowaliśmy. Dlatego od 1 grudnia zmieniamy restrykcje, które obowiązują” – dodał.

„Ma on dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążają za rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń ECDC) wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane tj. Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe” – powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że kraje zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka.

„W przypadku tych krajów zostaje wprowadzony w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury zakaz lotów” – oświadczył szef MZ.

Wyjaśnił, że „osoby, które będą wracały z tych krajów – niezależnie jaką drogą – będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni”. „W tym przypadku, że nie ma możliwości zwolnienia z tej kwarantanny testem” – zaznaczył Niedzielski.

Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny – od 8. dnia po teście PCR – poinformował szef MZ Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Warszawie.

Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznanymi na terenie Unii Europejskiej, które przyjeżdżają do Polski, nie podlegają kwarantannie – przekazał w poniedziałek podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Obowiązek kwarantanny ma dotyczyć osób niezaszczepionych oraz tych, które przyjęły preparat nieuznawany w Unii Europejskiej. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk