Ludwik Dorn: PiS tworzy miękki autorytaryzm

Karol Kwiatkowski28 listopada, 20212 min

Koncepcja podwójnego państwa, która może być realizowana tak jak w III Rzeszy w sposób zbrodniczy, ludobójczy, może być realizowana i poprzez tworzony przez PiS miękki autorytaryzm – powiedział w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Ludwig Dorn, który zakładał partię Prawo i Sprawiedliwość z Jarosławem Kaczyńskim.

– Żeby było jasne, jestem tysiące mil daleki od snucia porównań między Polską pod rządami PiS a III Rzeszą, ale od strony koncepcji politycznej można przywołać mechanizm pozwalający na wskazanie analogii. Jeszcze w latach 40. ukazała się fundamentalna analiza prawno-polityczna III Rzeszy „Podwójne państwo” Ernsta Fraenkela – stwierdza Dorn.

I dodaje: „Koncepcja podwójnego państwa, która może być realizowana tak jak w III Rzeszy w sposób zbrodniczy, ludobójczy, może być realizowana i poprzez tworzony przez PiS miękki autorytaryzm. Podwójne państwo polega na tym, że mamy państwo, które jest w UE, szanuje normy prawa europejskiego, normy demokratyczno-liberalnego konstytucjonalizmu, które oczywiście są zróżnicowane, państwa mają różną tożsamość konstytucyjną, ale generalnie rzecz biorąc, istnieje pewna jednorodność, np. nie można pozbawiać obywatela do sądu, niezawisłego. Ale istnieje w tym państwie władza polityczna, która opanowała Trybunał Konstytucyjny i może fragmenty tego państwa wyjąć poza obszar państwa normalnego, w stronę państwa pisowskiego. Trybunał jest w tym państwie narzędziem zawieszania reguł demokratyczno-liberalnej normalności nie w odniesieniu do całego państwa, ale niektórych kluczowych obszarów”.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziesięć + 8 =