Bydgoszcz/ Rozpoczęło się największe ćwiczenie taktyczne NATO w 2021 r.

Karol Kwiatkowski23 listopada, 20214 min

Największe ćwiczenie taktyczne NATO w 2021 r. pod kryptonimem STEADFAST LEDA (STLE21), koordynowane przez Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy, rozpoczęło się we wtorek – poinformował w komunikacie rzecznik ośrodka kmdr por. Piotr Adamczak.

W szkoleniu, które poprzedziły 1,5-roczne przygotowania, bierze udział prawie 4000 uczestników, reprezentujących państwa NATO oraz Partnerstwa dla Pokoju, ćwiczy w wielu lokalizacjach, w tym w Grecji, Hiszpanii, Niemczech i Polsce. Personel kontrolujący ćwiczenia prowadzi i kieruje STLE21 z JFTC w Bydgoszczy. Punktem kulminacyjnym 10-dniowego ćwiczenia będzie ocena gotowości bojowej hiszpańskiego korpusu sojuszniczego jako dowództwa korpusu bojowego.

„Ćwiczenia STEADFAST LEDA 2021 to kolejne ważne wydarzenie, dzięki któremu zapewniona jest gotowość Sojuszu do reakcji na obecne i przyszłe wyzwania. Jesteśmy tutaj, aby zapewnić, że wszystkie uczestniczące dowództwa zmierzą się z najtrudniejszymi wyzwaniami, tak aby mogły zweryfikować i udowodnić swoją zdolność do współpracy i wspierania Sojuszu w radzeniu sobie z wszelkimi zagrożeniami. Spójność jest kluczem do osiągnięcia celów ćwiczenia. Jest również kluczem do sukcesu NATO” – powiedział do uczestników odpowiedzialnych za kontrolę i koordynację ćwiczenia, cytowany w komunikacie, dowódca JFTC i zarazem dyrektor ćwiczenia gen. dyw. Norbert Wagner.

STEADFAST LEDA 2021 to wspomagane komputerowo ćwiczenie dowódczo-sztabowe, skupiające się na działaniach lądowych. Zostało zaplanowane przez Naczelne Dowództwo Sił Sojuszniczych w Europie (SHAPE). Scenariusz ćwiczenia oparty jest na artykule 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, odnosi się zatem do kolektywnej obrony państw NATO. Obejmuje on szeroki zakres operacji w wielu obszarach, także tych, które są wyzwaniami XXI wieku – kosmicznym i cybernetycznym, jak również działania hybrydowe.

Podczas gdy hiszpański korpus sojuszniczy jest pierwszoplanowym ćwiczącym, grecki korpus sojuszniczy oraz brytyjski Sojuszniczy Korpus Szybkiego Reagowania zostały wyznaczone do działań w ramach ćwiczenia jako drugoplanowi „gracze”.

Aktywny udział w ćwiczeniach biorą również zespoły z 5 Korpusu Stanów Zjednoczonych, którego wysunięte elementy stacjonują w Poznaniu, oraz Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ze Szczecina.

Dowódca JFTC gen. dyw. Wagner, jako kierujący ćwiczeniem odpowiada za prawidłową jego realizację i spełnienie wszystkich wymagań. Będzie obserwował przebieg ćwiczenia w bydgoskim Centrum, a także w kilku innych jego lokalizacjach m.in. w Hiszpanii i Grecji, które odwiedzi w nadchodzących dniach. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

14 − 13 =