Włochy/ Rząd rozważa Super Green Pass, czyli nową przepustkę sanitarną tylko dla zaszczepionych

Karol Kwiatkowski21 listopada, 20213 min

Trzeci tydzień z rzędu we Włoszech notuje się wzrost o 20 proc. liczby zgonów na Covid-19; zdecydowana większość zmarłych, to osoby niezaszczepione – takie dane przedstawił w niedzielę Amerigo Cicchetti z Uniwersytetu Katolickiego w Rzymie. Jak dodał, średnia wieku zmarłych spadła do 60 lat.

W pierwszej fazie pandemii koronawirusa umierali głównie ludzie starsi, obecnie – jak wynika z zaprezentowanych danych – walkę z Covid-19 przegrywają osoby coraz młodsze i niezaszczepione.

Zakażenia rosną, a wraz z nimi liczba zmarłych, dlatego trzeba natychmiast interweniować, by odwrócić tę tendencję – uważa Amerigo Cicchetti, który jest ekspertem w dziedzinie zarządzania służbą zdrowia.

O podjęcie natychmiastowych działań zaapelował do rządu szef Konferencji Regionów, przewodniczący władz Friuli-Wenecji Julijskiej Massimiliano Fedriga. W jego regionie liczba przypadków koronawirusa raptownie wzrosła.

Zdaniem Fedrigi rząd powinien opracować kroki, które w razie dalszego pogorszenia się sytuacji epidemicznej nie będą dotyczyć osób zaszczepionych. W ten sposób, jak mówił w wywiadzie telewizyjnym, należy przekonać do szczepienia „ostatnich niezdecydowanych”.

Po co najmniej jednej dawce szczepionki przeciw Covid-19 jest 87 proc. mieszkańców Włoch powyżej 12 lat, a po dwóch – ponad 84 proc.

Jedną z rozważanych propozycji jest tzw. Super Green Pass, czyli nowa przepustka sanitarna, która byłaby od grudnia wydawana tylko osobom zaszczepionym. Obecnie otrzymują ją też wyleczeni z koronawirusa i osoby z negatywnym wynikiem testu.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby na Covid-19 zmarło 46 osób i zanotowano około 9700 zakażeń. Liczba wykonanych jednego dnia testów wyniosła 487 tys. Obecnie zarejestrowanych zakażonych jest 148 tys. Sytuacja w szpitalach jest stabilna. Na zwyczajnych oddziałach covidowych przebywa około 4300 osób, a na intensywnej terapii – 520 chorych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

19 − osiemnaście =