USA/ Pokazy polskiego kandydata do Oscara w Nowym Jorku i Los Angeles

Karol Kwiatkowski21 listopada, 20213 min

W Nowym Jorku i Los Angeles pokazywany był film „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego. Była to część kampanii oscarowej polskiego kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

W Stanach Zjednoczonych przebywa w związku z tym reżyser Matuszyński oraz odtwórca głównej roli Tomasz Ziętek.

„Przyjęcie filmu było bardzo dobre. Dużo rozmów i komentarzy” – ocenił dla PAP po nowojorskiej projekcji reżyser.

Zdaniem Matuszyńskiego różnica w odbiorze filmu w Polsce i w Ameryce jest nieznaczna. „Co jest dla mnie potwierdzeniem uniwersalności filmu” – podkreślił.

Jak wyjaśnił PAP kurator ds. filmu i sztuk performatywnych w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku Tomek Smolarski, jego instytucja od lat wspiera kampanie oscarowe polskich filmów.

„Nasza pomoc odbywa się na wielu poziomach. Wspieramy filmy poprzez wynajmowanie profesjonalnych firm PR, specjalizujących się w takich promocjach i później współpracując z tymi firmami, lub poprzez organizowanie pokazów w Nowym Jorku i Los Angeles, co jest często wymogiem do zgłoszenia kandydatury filmu do nagrody Oscara” – tłumaczył kurator.

Jak dodał, także w tym roku Instytut prowadzi podobną kampanię dla polskiego kandydata do Oscara, filmu „Żeby nie było śladów”.

„Organizujemy m.in. pokazy dla prasy oraz członków Akademii, z udziałem reżysera oraz głównego aktora Tomasza Ziętka. Kampanie te są również wspierane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej” – stwierdził Smolarki.

Film Matuszyńskiego nawiązuje do tuszowania przez władze PRL morderstwa Grzegorza Przemyka w roku 1983.

„Grzegorz Przemyk umiera na skutek ciężkiego pobicia przez funkcjonariuszy milicji. Komunistyczny reżim usiłuje obarczyć winą pracowników pogotowia” – streszcza FILMWEB.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk