Premier apeluje o wspólną obronę europejskiego domu przed białorusko-rosyjską próbą destabilizacji

Magdalena Targańska21 listopada, 20214 min

Premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w niedzielę spocie zwraca uwagę na zagrożenie dla Europy ze strony Białorusi, wspieranej przez Rosję. Apeluje o jedność wolnego świata i prosi o umożliwienie Polsce obrony wspólnego europejskiego domu.

W wystąpieniu „Polska. Bronimy Europy” premier Morawiecki tłumaczy, że „to, co z daleka wygląda na zwykły kryzys migracyjny, jest w rzeczywistości wojną hybrydową, jaką Alaksandr Łukaszenka z poparciem Władimira Putina wypowiedział całej Unii Europejskiej”.

„To konflikt polityczny wykreowany dla określonego celu, którym jest destabilizacja Europy po raz pierwszy od czasu zimnej wojny 30 lat temu” – zauważa szef polskiego rządu.

W dalszej części wystąpienia premier mówi: „W ostatnich tygodniach zebraliśmy jasne dowody na to, że to białoruski reżim zwozi na granicę migrantów, których zamiarem jest dotarcie dalej, na zachód Europy”. I zaznacza, że „dziś pierwszym celem jest Polska, ale kolejnymi będą Niemcy, Belgia, Francja czy Hiszpania”.

„Kryzys już dziś odbija się na całej Europie, bowiem każdy z nas odczuwa rosnące ceny energii, wynikające z drastycznej redukcji dostaw gazu do krajów europejskich” – stwierdza Morawiecki i ostrzega, że „to tylko początek – dyktatorzy się nie zatrzymają”.

„Polska zrobi wszystko, by powstrzymać zło. Nie da się szantażować” – zapewnia premier, który przypomina, jak w historii Polska stawała w obronie Europy przed totalitaryzmami, jak broniła europejskich granic na długo przed powstaniem UE i NATO.

Premier Morawiecki kończy swoje wystąpienie wezwaniem: „Apeluję do wszystkich ludzi w wolnym świecie: Polska, Litwa i Łotwa potrzebują waszej solidarności”.

Szef rządu wyraża ponadto podziękowanie dla wszystkich, którzy dotychczas popierali działania Polski na granicy z Białorusią. Wyrazy wdzięczności kieruje do Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

„Zbudowaliśmy sojusze, dzięki którym w chwili kryzysu możemy być razem, nie osobno. By się wspierać, a nie być podzielonymi” – podkreśla Morawiecki, dodając: „Bez względu na to, skąd pochodzimy, wszyscy znamy tę prawdę – gdy ktoś próbuje włamać się do naszego domu, stajemy w jego obronie. Owa zasada odnosi się także do granic narodowych, granic Unii Europejskiej i NATO”.

„Pozwólcie nam stać ramię w ramię. Pozwólcie nam bronić Europy” – konkluduje polski premier.

Wystąpienie zilustrowane jest nagraniami z przejścia granicznego między Polską i Białorusią w Kuźnicy, szturmowanego przez migrantów. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk