Holandia / Rzecznik policji potwierdza, że funkcjonariusze strzelali do protestujących w Rotterdamie

Karol Kwiatkowski20 listopada, 20214 min

Około północy udało się uspokoić sytuację w centrum Rotterdamu po tym jak w piątek wieczorem demonstrujący przeciwko pandemicznym obostrzeniom zaatakowali funkcjonariuszy. Rzecznik policji potwierdził, że funkcjonariusze strzelali do protestujących w obronie własnej.

Manifestacja przeciwników nowych obostrzeń, jakie obowiązują od ubiegłej soboty w związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa, zamieniła się w regularną bitwę z policją, która użyła armatki wodnej oraz oddała strzały ostrzegawcze i w obronie własnej strzelała do demonstrantów. Nie podano jaką amunicją. Co najmniej dwie osoby zostały ranne.Ich stan nie jest znany opinii publicznej.

epa09592756 Hundreds of people gather during a protest against the 2G policy in Coolsingel, Rotterdam, Netherlands, 19 November 2021. Hundreds of demonstrators have gathered to protest against the tightened coronavirus measures. EPA/Killian Lindenburg
Dostawca: PAP/EPA.

Spłonął radiowóz oraz uszkodzono wiele innych policyjnych pojazdów. Burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb wydał zarządzenie o wprowadzeniu w centrum miasta stanu wyjątkowego do godziny 4:30.

Politycy jednoznacznie negatywnie oceniają wydarzenia w Rotterdamie. „Całkowicie idiotyczne i nie do zaakceptowania” – napisała na Twitterze posłanka chadecji Hilde Palland (CDA). „Grupa szalonych ludzi” – wtóruje jej posłanka Ingrid Michonz z liberalnej partii VVD.

Szef związku zawodowego policjantów Jan Struijs uważa, że przemoc „zadomowiła się w holenderskiej demokracji”. „Policjanci robią wszystko, co w ich mocy, aby chronić obywateli, dziennikarzy oraz miasto i teraz płacą wysoką cenę” – napisał na Twitterze Struijs.

epa09593017 A person looks at a damaged police car after a protest against the '2G policy’ turned into riots, with protesters setting fires in the street and destroying police cars and street furniture. Hundreds of demonstrators gathered on Coolsingel earlier that evening because they disagree with the 2G policy, which refers to the two Dutch words for vaccinated and recovered. EPA/VLN NIEUWS
Dostawca: PAP/EPA.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × dwa =