Dowódca WOT powołał grupę mającą bronić dobrego imienia żołnierzy

Karol Kwiatkowski19 listopada, 20215 min

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej powołał Grupę Zadaniową „Honor”, której zadaniem będzie obrona dobrego imienia żołnierzy tej formacji – poinformował w piątek rzecznik prasowy WOT płk Marek Pietrzak. Grupa ma reagować na „nieodpowiedzialne wypowiedzi osób publicznych czy internautów”.

Według komunikatu, misją Grupy Zadaniowej „Honor” jest obrona dobrego imienia żołnierzy OT. Jak podkreślono, treści szkalujące „będą poddane natychmiastowej kwalifikacji czynu” i z odpowiednim wnioskiem oddane do sądu.

„W związku z narastającą ilością treści pojawiających się w domenie informacyjnej o charakterze znieważającym, zniesławiającym i godzącym w dobre imię żołnierzy OT oraz formacji samej w sobie, powołano grupę zadaniową, reagującą na nieodpowiedzialne wypowiedzi osób publicznych czy internautów” – poinformowano.

Jak zaznaczono, na pilne ogłoszenie dla żołnierzy Obrony Terytorialnej o zgłaszanie się do grupy zadaniowej, odpowiedziało kilkadziesiąt osób.

„Wykorzystując potencjał żołnierzy OT, posiadających wykształcenie oraz doświadczenie prawnicze, oraz żołnierzy swobodnie poruszających się w internecie, utworzono grupę szybkiego reagowania prawnego. W ten sposób, wykorzystując kompetencje podwójnego zastosowania (zawód prawnika i służba Ojczyźnie), Terytorialsi będą dbać o ochronę dobrego imienia swoich kolegów” – czytamy w komunikacie.

W zespole poza prawnikami czy studentami prawa znalazł się także były policjant, obecnie żołnierz OT, który w swojej służbie w Policji zajmował się ściganiem osób szkalujących dobre imię Policji. Za koordynację prac zespołu odpowiada Szef Oddziału Prawnego Dowództwa WOT, a wykonywanie obowiązków na rzecz grupy zadaniowej, będzie dodatkowo gratyfikowane punktowo w kwalifikacjach do Kursów SONDA i AGRYKOLA oraz uwzględnione w opiniowaniu żołnierzy.

Jak przekazał rzecznik WOT, do głównych zadań grupy należy nie tylko reakcja na „ewidentnie szkalujące honor żołnierza wypowiedzi osób publicznych, ale i wyszukiwanie treści w social mediach, oraz w komentarzach pod artykułami czy postami”.

„Zespół specjalistów, będzie zajmował się także treściami zgłaszanymi przez żołnierzy OT, czy przez osoby mocno dotknięte czy obrażone treścią dotyczącą naszej formacji, na jaką natknęły się w Internecie czy w mediach” – zaznaczano w informacji.

Dodatkowo – jak dodano – wobec prowadzonej wojny hybrydowej, „której narzędziem jest wykorzystywanie Internetu do budowania nienawiści do służb mundurowych, w tym żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a tym samym osłabianie morale i narzucanie społeczeństwu negatywnych schematów myślowych, powstały społeczne inicjatywy, jak np. www.obroncy.org„.

Dodano też, że przedstawiciele wolnych zawodów prawniczych, oferują bezpłatną pomoc prawną żołnierzom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz członkom ich rodzin w wypadku skierowanych wobec nich gróźb karalnych. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk