Uniwersyteckie Centrum Kliniczne: Nieszczepieni na COVID-19 pracownicy są odsuwani od pacjentów. Niektórym oddziałom grozi brak rąk do pracy

Karol Kwiatkowski17 listopada, 20213 min

Decyzja o odsunięciu od pracy niezaszczepionego personelu medycznego jest realizowana w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w mało przejrzysty sposób. Powoduje to zmieszanie wśród medyków i problemy z zapewnieniem obsady oddziałów. Na jednym z nich zdarzyło się, że dyżurowała tylko jedna pielęgniarka – donosi Dziennik Bałtycki.

Łukasz Wojtowicz z zespołu ds. promocji i PR placówki informuje, że „podstawą uwarunkowania dopuszczenia personelu do […] kontaktu z pacjentami na terenie UCK od wykazania przez nich faktu zaszczepienia pełnym cyklem szczepienia przeciw COVID-19, posiadania statusu „ozdrowieńca” lub braku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 potwierdzonego negatywnym wynikiem testu jest zarządzenie nr 183/2021 Dyrektora Naczelnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego z dnia 10 listopada 2021 roku w sprawie wprowadzenia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym rozwiązań organizacyjnych zapobiegających zakażeniom wirusem SARS-CoV-2”.

Według informacji Dziennika Bałtyckiego na jednym z oddziałów UCK zdarzyło się, że podczas poniedziałkowego dyżuru dostępna była tylko jedna zaszczepiona pielęgniarka. Poza odpowiedzią z UCK trudno uzyskać precyzyjne informacje dotyczące tego, co tak naprawdę dzieje się na oddziałach klinicznych.

– Mogę tylko powiedzieć, że dyrekcja nie konsultowała z nami zarządzenia – powiedział Dziennikowi Mirosław Madej z „Solidarności” i dodał, że nie zna jego treści.

Brak informacji o podstawach działania wywołał zamieszanie wśród personelu i spowodował pierwsze trudności w zapewnieniu obsady stanowisk na oddziałach. Problem dotyczy szczególnie onkologii, alergologii, pulmonologii i dermatologii.

Źródło: Dziennik Bałtycki

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk