Minister zdrowia podziękował posłom PiS za projekt w sprawie weryfikacji szczepień w pracy

Karol Kwiatkowski17 listopada, 20213 min

Minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował w środę posłom PiS za projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. „Projekt daje pracodawcom narzędzie do niwelowania zagrożeń epidemicznych” – podkreślił szef MZ.

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Szef MZ za pośrednictwem Twittera podziękował posłom PiS „za wsparcie inicjatywy polskich przedsiębiorców”. „Projekt ustawy daje pracodawcom narzędzie do niwelowania zagrożeń epidemicznych i tym samym nieprzerwanego prowadzenia działalności” – podkreślił Niedzielski.

Czesław Hoc powiedział wcześniej PAP, że projekt poselski, przygotowany przez grupę posłów PiS, składa się z trzech filarów.

„Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami” – wskazał.

Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych. „Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika” – powiedział Hoc. Dodał, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, „będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy”.

Hoc powiedział też o trzecim kluczowym elemencie projektu. „Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – nie będą go dotyczyć żadne restrykcje” – wyjaśnił poseł PiS.

Wyraził nadzieję, że projekt będzie procedowany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

czternaście − 2 =