Czechy/ Protesty w Pradze przeciwko restrykcjom sanitarnym rządu

Karol Kwiatkowski17 listopada, 20212 min

Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało w środę w Pradze przeciwko polityce władz wobec pandemii Covid-19. Kwestionowano sens szczepień, a działania rządu, związane z powstrzymywaniem koronawirusa, określano jako niekonstytucyjne.

Wzywano do obrony wolności, której, zdaniem mówców na wiecu, rząd pozbawił Czechów. Uczestnicy nie nosili maseczek ochronnych i nie respektowali dystansu społecznego, ale obecny na miejscu przedstawiciel władz miasta nie dopatrzył się powodu do rozwiązania demonstracji.

Przemawiający utrzymywali, że działania państwa prowadzą do zniszczenia demokracji i totalitaryzmu. Mówiono też, że zgromadzenie przypomina rok 1989, gdy manifestacja studentów 17 listopada rozpoczęła upadek komunizmu. Wzywano do obywatelskiego nieposłuszeństwa i porównywano środki przeciwepidemiczne do reżimu nazistowskiego, a oddzielanie nieszczepionych od pozostałych członków społeczeństwa – do prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej.

W tłumie uczestników widoczne były flagi Czech i Unii Europejskiej, ale te drugie były przekreślone. Na transparentach można było przeczytać hasła: „ Nieposłuszeństwo jest podstawą wolności”, „Kto sieje wiatr, zbiera burzę”.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

11 + pięć =