Od początku roku fotoradary w Warszawie zarejestrowały ponad 87 tys. naruszeń

Karol Kwiatkowski12 listopada, 20215 min

Od początku roku stołeczne fotoradary zarejestrowały ponad 87 tysięcy naruszeń. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba zarejestrowanych w Warszawie naruszeń spadła o 17 procent – poinformowała PAP rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak.

Według danych przekazanych przez rzeczniczkę GITD od początku 2021 roku wszystkie fotoradary ustawione w Warszawie zarejestrowały 87,2 tysiąca naruszeń. Najwięcej zdjęć wykonał fotoradar ustawiony przy ulicy Spacerowej – 13 558. „Ten fotoradar rejestruje również najwięcej naruszeń w skali kraju” – zaznaczyła Niżniak.

Na drugim miejscu jest fotoradar przy ulicy Pileckiego na Ursynowie, natomiast sześć nowych fotoradarów od początku funkcjonowania zarejestrowały już 18 268 naruszeń. Z kolei najmniej zdjęć zrobiło urządzenie ustawione przy ul. Zamienieckiej w kierunku Gocławia – 56, fotoradar przy ul. Fieldorfa w kierunku Placu Szembeka – 160 oraz w al. KEN – 459.

„Mimo zwiększenia liczby urządzeń o sześć fotoradarów zlokalizowanych na moście Poniatowskiego, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba zarejestrowanych w Warszawie naruszeń spadła o 17 proc., co jest bardzo dobrą wiadomością i oby ta tendencja utrzymała się. W ubiegłym roku urządzenia zarejestrowały w tym czasie 105,5 tys. przypadków przekroczenia przez kierujących dozwolonej prędkości” – podkreśliła rzeczniczka GITD.

Wskazała, że kierowcy w Warszawie przekraczają prędkość średnio o 22km/h więcej niż pozwalają przepisy. „Jednak zdarzają się przypadki skrajnej nieodpowiedzialności” – podała.

„W sierpniu fotoradar na ul. Modlińskiej zarejestrował pojazd, którym kierujący w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 164 km/h. Kilka miesięcy wcześniej, pod koniec maja, tym razem na ul. Pułkowej fotoradar zarejestrował pojazd, którego kierujący miał na liczniku 137 km/h” – przekazała.

Jak wcześniej informowała PAP rzeczniczka GITD, lada moment na mapie Warszawy pojawią się kolejne miejsca objęte kontrolą prędkości. W środę zakończyły się odbiory techniczne dwóch odcinkowych pomiarów prędkości na warszawskim odcinku trasy S8 pomiędzy węzłem Łabiszyńska a węzłem Piłsudskiego (Marki) oraz węzłem Konotopa a węzłem Bemowo (ul. Lazurowa).

„W środę późnym popołudniem rozpoczęliśmy testy systemu kamer. Po pozytywnych testach urządzenia zostaną przełączane w tryb rejestracji naruszeń, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych dni” – zaznaczyła.

Po uruchomieniu kamer, pomiary będą prowadzone w obu kierunkach na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8. „W sumie zainstalowanych zostało 30 kamer. Na podstawie czas wjazdu i wyjazdu pojazdu z kontrolowanego odcinka drogi system automatycznie określi jego średnią prędkość” – tłumaczyła.

Koszt montażu urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8 wyniósł blisko 4 miliona złotych. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwadzieścia + 6 =