Migalski: Jarosław Kaczyński jest nacjonalistą

Karol Kwiatkowski11 listopada, 20214 min

Zdecydowanie jest nacjonalistą. On jest tym patriotą, który postawił na wyostrzenie sporu i w tym znaczeniu jest zdecydowanym nacjonalista, chociaż, jak pan widzi, ja nie mam problemu z używaniem tych słów jako synonimów – mówił o Jarosławie Kaczyńskim politolog, prof. Marek Migalski, w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

– Nacjonalizm jest od łacińskiego słowa „natio”, czyli od narodu, natomiast patriotyzm jest od łacińskiego słowa „patria”, czyli ojczyzna. I to byłaby ta różnica, czyli patriotą można być, kochając swoją ojczyznę, w której jest wiele nacji. Natomiast nacjonalizm jest takim postawieniem na jeden naród, nawet jeśli ojczyzna jest czymś szerszym. Ale w moim przekonaniu to są tylko takie zabawy słowne, z których korzystają nacjonaliści i patrioci po to, żeby się lekko odróżnić. Ja po prostu uważam, że nacjonaliści to są szczerzy patrioci, tacy hardcorowi – tłumaczył Migalski.

Na pytanie o tym czy Jarosław Kaczyński jest patriotą czy nacjonalistą, zdecydowanie odpowiada, że jest: „Zdecydowanie jest nacjonalistą. On jest tym patriotą, który postawił na wyostrzenie sporu i w tym znaczeniu jest zdecydowanym nacjonalista, chociaż, jak pan widzi, ja nie mam problemu z używaniem tych słów jako synonimów. W jakimś sensie, brutalnie mówiąc, patrioci są niekonsekwentni, a nacjonaliści są konsekwentni. Jeśli to jest tak, że wartością samą w sobie jest to, że jestem członkiem jakiejś grupy narodowej, to w naturalny sposób muszę uznawać innych za gorszych. Można udawać, że tak nie jest, ale taka jest konsekwencja, a to, że to jest sztuczny twór, próbuję pokazać w swoich książkach”.

„A przecież ani pan, ani ja nie narodziliśmy się Polakami. Gdyby wychowali mnie Rosjanie, to byłbym dzisiaj prawdopodobnie zwolennikiem silnej władzy Putina i uważałbym, że Polska to jest zdrajca słowiańszczyzny. Mówiąc krótko, to, że stajemy się członkami jakiegoś narodu, to jest bardzo długotrwały, bolesny, przymusowy proces tworzenia takiego człowieka, od pierwszych wierszyków, których się uczy w przedszkolu. „Katechizm młodego Polaka” i otwierające pytanie:  Kto ty jesteś? –  Polak mały. Proszę zwrócić uwagę, jak to jest obciążone ideologicznie, przez hymny, przez konieczność wzruszania się przy symbolach narodowych, przez te rzeczy, o których mówiliśmy, czyli czytanie Słowackiego, który największym poetą był” – twierdzi Migalski.

Marek Henryk Migalski – polski politolog, nauczyciel akademicki, publicysta polityczny i polityk, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor uczelni na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk