SG i policja o sytuacji po białoruskiej stronie granicy: przygotowujemy się na wszelkie ewentualności

Magdalena Targańska8 listopada, 20213 min

Widzimy po białoruskiej stronie granicy w rejonie Kuźnicy przemieszczające się duże grupy osób, przygotowujemy się na wszelkie ewentualności i podejmujemy działania w celu zabezpieczenia granicy państwa – powiedziała PAP rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz. Także policja informuje o przygotowaniu do działań.

„Duża grupa osób się przemieszcza w stronę granicy. Szacunki są – od kilkuset do nawet kilku tysięcy. Przygotowujemy się na wszelkie ewentualności, podejmujemy działania w celu zabezpieczenia granicy naszego państwa. Obserwujemy całą tę sytuację” – powiedziała PAP Zdanowicz.

Dodała, że nie doszło dotąd do naruszenia granicy.

Zdanowicz powiedziała, że na miejsce skierowano „odpowiednie siły w celu zapewnienia ochrony tego odcinka granicy”. „Wspierają nas w działaniach żołnierze i policjanci” – poinformowała Zdanowicz.

Rzeczniczka POSG powiedziała, że służby są w gotowości na odcinku gdzie widać przemieszczające się grupy osób po stronie białoruskiej. Dodała, że widać, że osoby te są kierowane przez służby białoruskie nie w stronę przejścia granicznego w Kuźnicy, ale przemieszczają się „gdzieś w las”.

„Wiadomo, że strona białoruska wszystko to organizuje, nie wiemy jaki scenariusz przewidzieli lub w jaki sposób te grupy będą się teraz zachowywać” – powiedziała rzeczniczka POSG. Dodała, że sytuacja jest monitorowana z powietrza, także z przekazów publikowanych w mediach społecznościowych.

Także rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa mówi krótko o tym, że policja jest na miejscu i jest przygotowana do działań. Szczegółów nie podaje. „My jako policjanci jesteśmy przygotowani na różne warianty (…) na różne sytuacje” – powiedział jedynie Krupa.(PAP)

 

autor: Izabela Próchnicka

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × jeden =