[GALERIA] Jeśli jesteś w Zakopanem, koniecznie odwiedź ten cmentarz

Magdalena Targańska8 listopada, 20213 min
Pęksowy Brzyek, Zakopane
Pęksowy Brzyek, Zakopane
Pęksowy Brzyek, Zakopane
Pęksowy Brzyek, Zakopane
Pęksowy Brzyek, Zakopane
Pęksowy Brzyek, Zakopane

Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku – to jeden z najbardziej znanych cmentarzy w Polsce i chyba najbardziej znana nekropolia na Podhalu.

Dlaczego jest taki wyjątkowy?

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku jest pierwszym zakopiańskim cmentarzem. Powstał w 1851 roku przy istniejącym już wcześniej i rozbudowywanym kościele p.w. św. Klemensa. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany – Jana Pęksy. W gwarze góralskiej „brzyz” („brzyzek”) oznacza urwisko nad potokiem. Bramę cmentarną zaprojektował Stanisław Witkiewicz.

Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych, spoczywają artyści, kompozytorzy, malarze, rzeźbiarze, pisarze. Wielcy Podhalanie i Taternicy. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki: kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle lub wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu.

W samym centrum cmentarza znajduje się m.in. grób Kornela Makuszyńskiego. Na Pęksowym Brzysku spoczywają wielcy przyjaciele – Sabała i Chałubiński. Jednak nie wszyscy pochowani na tym cmentarzu darzyli się sympatią. Jak powiedział Jan Karpiel – Bułecka dla dziendobry.tvn.pl – w grobie Stanisława Witkiewicza leży jego siostra, która nie znosiła jego syna – Witkacego. Co ciekawe, ten ostatni również spoczął na Pęksowym Brzyzku. Jednak jego mogiła ma jedynie charakter symboliczny. – Chciano sprowadzić jego szczątki z Ukrainy, gdzie został pochowany w zbiorowej mogile. Niestety przez pomyłkę do Polski trafiły szczątki młodej kobiety – dodał przewodnik.

 

Źródło: wikipedia.pl/dziendobry.tvn.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × jeden =