Rząd nie przewiduje organizacji referendum ws. członkostwa Polski w UE

Magdalena Targańska4 listopada, 20214 min

Polski rząd nie przewiduje organizacji referendum co do członkostwa Polski w Unii Europejskiej – zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o słowa posła Solidarnej Polski ws. możliwości zorganizowania w 2027 roku referendum w sprawie wyjścia Polski z UE.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski w środę w Onet.pl komentując działania Unii Europejskiej w kwestii polityki klimatycznej ocenił, że jeśli UE nie zmieni swojej polityki w tej sprawie, ale też w wielu innych, Polska będzie musiała zweryfikować swoją chęć przynależenia do wspólnoty. „2027 rok, kiedy zakończy się obecna perspektywa budżetowa, to będzie czas, kiedy może być referendum w sprawie wyjścia Polski z UE. Jeśli nie zatrzymamy eurokratów, koszty życia w Polsce będą zbyt duże. Wyjście Polski z UE uderzy w gospodarkę niemiecką, dlatego musimy zacząć grać twardo. Polska nie może być żebrakiem UE” – powiedział Kowalski.

Rzecznik rządu był pytany podczas briefingu w Budapeszcie o słowa polityka Solidarnej Polski. Müller podkreślił, że to stanowisko nie było konsultowane. „To jest osobista opinia pana posła Kowalskiego” – powiedział.

„Polski rząd nie przewiduje organizacji referendum co do członkostwa Polski w Unii Europejskiej” – zapewnił rzecznik. „Uważamy, że Polska jest – podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej – beneficjentem tego faktu, że wspólnie możemy współpracować gospodarczo, politycznie w ramach Unii Europejskiej” – dodał. „Oczywiście Unia Europejska ma swoje mankamenty, swoje niedoskonałości, o tych niedoskonałościach też musi głośno mówić, natomiast w tej chwili bilans zysków i strat członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest zdecydowanie pozytywny dla Polski” – zaznaczył Müller.

W połowie września Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności RP, wykluczającą możliwość polexitu.

We wrześniowym w wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie będzie żadnego polexitu. „To wymysł propagandowy, który po wielokroć był stosowany wobec nas. Jednoznacznie widzimy przyszłość Polski w Unii Europejskiej” – oświadczył. „Jednocześnie jesteśmy zdecydowanie za tym, aby doprowadzić do zakończenia kryzysu jaki widzimy w Unii Europejskiej” – dodał.(PAP)

 

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *