USA/ Nowy Jork. Niezaszczepieni pracownicy kierowani są na urlopy bezpłatne. Rośnie liczba zwolnień lekarskich

Karol Kwiatkowski2 listopada, 20213 min

91 proc. pracowników miejskich w Nowym Jorku zaszczepiło się już przeciw koronawirusowi. Ci, którzy nie dopełnili tego wymogu, są kierowani od poniedziałku na urlopy bezpłatne. Wzrosła liczba osób biorących zwolnienia lekarskie.

Według burmistrza Billa de Blasio łącznie co najmniej 91 proc. pracowników miasta, w tym strażaków i policjantów, otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Od ogłoszenia tego obowiązku 20 października zarejestrowano 22 472 nowych szczepień.

„Wiem, że były pewne pytania i obawy. Dziękuję za zaszczepienie się, za zrobienie właściwej rzeczy, że mogliśmy ruszyć do przodu” ­­– mówił de Blasio, cytowany przez ABC.

Sekretarz prasowy burmistrza Daniele Filson zauważyła, że na bezpłatnym urlopie przebywa obecnie ok. 6 proc. pracowników miejskich (ok. 9 tys.).

Zdaniem komisarza nowojorskiego Departamentu Straży Pożarnej (FDNY) Daniela Nigro 18 kompanii zostało wykluczonych ze służby. Żadna remiza nie jest jednak zamknięta.

FDNY podał, że w poniedziałek 2300 strażaków wzięło zwolnienie lekarskie. Komisarz i de Blasio uznali to za nadużycie.

Nigro zwrócił uwagę, że taka sytuacja ma miejsce tylko w szeregach niższych stopniem strażaków. Nie obejmuje korpusu oficerów czy pracowników służb ratownictwa medycznego.

„Niedostateczne zatrudnienie mogłoby się natychmiast skończyć, gdyby ci, którzy nie są chorzy, przestali brać chorobowe” – ocenił. Oskarżył związek zawodowy strażaków o zachętę do brania zwolnień lekarskich.

„Zwolnienia lekarskie poszybowały w górę i wiemy, że jest to związane z protestem przeciwko obowiązkowi szczepień. To oczywiste. Generalnie, każdego dnia do naszej przychodni lekarskiej zgłasza się 200 osób. W ostatnim tygodniu było po 700 dziennie. Większość z tych ludzi nie poddała się szczepieniom. To jest całkowicie nie do przyjęcia” – podkreślił komisarz.

Nieuczciwym praktykom zaprzeczał szef związku zawodowego Andrew Ansbro.

ABC wylicza, że w szeregach FDNY zaszczepiło się 75 proc. strażaków, 87 proc., ratowników medycznych i 90 proc. osób cywilnych.

W mieście zgodnie ze stanem z niedzieli wieczorem, wskaźniki szczepień wynosiły: 84 proc. dla policji, 82 proc. dla Departamentu Sanitarnego oraz 80 proc. dla FDNY.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × pięć =