Znany lekarz twierdzi, że lepsze są represje dla nieszczepionych niż obowiązek szczepień

Nasza Polska1 listopada, 20213 min

Wymaganie paszportów covidowych w restauracji, kinie czy teatrze jest lepszym rozwiązaniem niż wprowadzanie powszechnego obowiązku szczepień – uważa prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej (ORL WIL) Artur de Rosier.

Jego zdaniem poziomu wyszczepialności nie poprawi też wprowadzenie opłat za szczepienia przeciw COVID-19.

Artur de Rosier powiedział PAP, że do osób niechętnych szczepieniom nie przemawia nawet to, że obecnie zdecydowana większość chorujących na COVID-19 i umierających z tego powodu to osoby niezaszczepione.

„Chciałbym, by całe społeczeństwo było tak świadome, że wyszczepialność sięgnęłaby 100 proc., niestety to tylko marzenie. Wprowadzenie obowiązku szczepień przy obecnych postawach przeciwników szczepień i przy ich nieparlamentarnych reakcjach skutkować mogłoby tylko eskalacją prezentowania postaw źle rozumianej wolności” – ocenił prezes ORL WIL.

Jego zdaniem na mobilizację niezaszczepionych nie wpłynęłoby też wprowadzenie opłat za szczepienia na obecnym etapie pandemii. „Tak samo jak wtedy, kiedy rozpoczynaliśmy szczepienia i liczba chętnych przekraczała dostępność szczepionek – wprowadzenie wówczas odpłatności prawdopodobnie nie zmniejszyłoby zainteresowania” – zauważył.

Jego zdaniem, obecnie jedynym możliwym do wprowadzenia rozwiązaniem jest wariant włoski.

„W sytuacji, kiedy dostępność szczepień jest pełna, sensowne jest wymaganie paszportów covidowych warunkujących możliwość korzystania z usług takich, jak jedzenie w restauracji, udział w koncercie czy wyjście do kina” – powiedział.

W minionym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w Poznaniu, że szczepienia przeciw COVID-19 „to zawsze będzie dobrowolny wybór, dobrowolna decyzja”.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 4 894 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Na COVID-19 zmarło 7 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 6 chorych.

Z danych zamieszczonych w poniedziałek na stronach rządowych wynika, że od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 39 064 978 dawek szczepionek. W pełni zaszczepiono prawie 20 mln osób.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwadzieścia − 6 =