10 mln dolarów odszkodowania dla pracownika zwolnionego bo jest białym mężczyzną

Karol Kwiatkowski29 października, 20213 min

Ława przysięgłych w Karolinie Północnej przyznała 10 mln dolarów mężczyźnie, który pozwał firmę Novant Health Inc. twierdząc, że zwolniła go ponieważ jest białym mężczyzną. Stało się to ramach „promowania różnorodności”, podała w czwartek NBC News.

David Duvall pochodzący z Michigan pozwał Novant Health, Inc. z siedzibą w Winston-Salem w 2019 roku. Rok wcześniej stracił stanowisko wiceprezesa firmy ds. marketingu i komunikacji.

„Duvall argumentował w pozwie, że +został zwolniony bez podania przyczyny +w ramach celowej kampanii promowania w firmie różnorodności w szeregach kierowniczych+. Jak przekonywał stało się to z powodu jego płci i rasy” – poinformowała NBC News.

Zwróciła uwagę, że Novant Health zaprzeczyła zarzutom. W aktach sądowych uzasadniała, że mężczyznę zwolniono za niedostateczną wydajność i delegowanie kluczowych obowiązków na podwładnych.

„Jesteśmy niezmiernie rozczarowani wyrokiem, ponieważ uważamy, że nie jest on poparty dowodami przedstawionymi w procesie, w tym naszym uzasadnieniem rozwiązania umowy z panem Duvallem. (…) Wykorzystamy wszystkie opcje prawne, w tym apelację” – zapowiadał rzecznik firmy z Karoliny Północnej.

Duvall był tam zatrudniony w 2013 roku. Powiedział, że zwolniono go na krótko przed piątą rocznicą pracy w firmie. Zastąpiły go dwie kobiety, czarnoskóra oraz biała. Uznał to za dyskryminację z naruszeniem ustawy o prawach obywatelskich.

Adwokat mężczyzny, Luke Largess, oświadczył w rozmowie z NBC News, że były pracownik został zwolniony na kilka dni przed tym, kiedy miałby prawo do większej odprawy.

„Przesłaniem nie jest porzucenie różnorodności i integracji, ale robienie tego zgodnie z prawem” – twierdził prawnik.

Proces z udziałem federalnej ławy przysięgłych odbywał się w październiku. Werdykt został wydany we wtorek, powołuje się NBC na dokumentacją sądową. Jak precyzuje, ława przysięgłych oceniła, że rasa i płeć Duvalla były czynnikami motywującymi wypowiedzenie jemu pracy.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *