Ponad 5 tys. policjantów i żołnierzy wzmocni ochronę Rzymu podczas szczytu G20

Nasza Polska28 października, 20213 min

5300 dodatkowych policjantów, karabinierów i żołnierzy czuwać będzie nad bezpieczeństwem i porządkiem w Rzymie w związku ze szczytem przywódców G20 w najbliższy weekend. Alert zacznie obowiązywać w nocy z czwartku na piątek, gdy do Włoch przyleci prezydent USA Joe Biden.

Dodatkowe kontyngenty sił porządkowych i wojska wzmocnią stałe patrole obecne w całym mieście.

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa już obowiązują w dzielnicy Eur, gdzie w nowoczesnym centrum kongresowym Nuvola w sobotę i niedzielę odbędzie się spotkanie szefów państw i rządów z 20 krajów świata. Nie przybędzie prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Chin Xi Jinping.

W piątek najwyższy poziom czujności będzie panować w rejonie Watykanu, gdzie w południe Joe Biden z żoną Jill przybędzie na audiencję u papieża Franciszka.

Patrolowana jest przestrzeń powietrzna nad Wiecznym Miastem, uruchomiono też system blokujący ruch dronów.

W historycznym centrum ograniczony zostanie dostęp do wielu miejsc i zabytków.

Plan, opracowany przez MSW, przewiduje też obecność strzelców wyborowych.

Od piątkowego popołudnia zamknięte będą szkoły. Lekcje w tych placówkach, w których odbywają się one też w sobotę, a więc na przykład w części liceów, zostały odwołane.

W przeddzień szczytu G20 na rzymskie ulice wyjdzie młodzież, uczestnicząca w inicjatywach Piątki dla Pokoju w obronie klimatu. Wszelkie manifestacje będą pod szczególną kontrolą sił porządkowych.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk