KP-PSL składa w Sejmie projekt o zerowym VAT na zdrową żywność

Nasza Polska28 października, 20217 min

Składamy w Sejmie projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług, który wprowadza zerowy VAT na zdrową żywność – poinformował w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego, jest to innowacyjny projekt, który daje nadzieję wielu polskim rodzinom na lepsze warunki życia.

„Dziś składamy projekt ustawy – jako klub parlamentarny Koalicja Polska – PSL – o zdrowej żywności, o zerowym VAT na zdrową żywność” – oświadczył Kosiniak-Kamysz w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie. Jak dodał, „jest to innowacyjny projekt, ale dający nadzieję wielu polskim rodzinom na lepsze warunki życia”.

Według lidera PSL, „drożyzna dobija Polaków, dobija budżety polskich rodzin i je niszczy”. „My w przeciwieństwie do partii rządzącej bardziej kładziemy nacisk na zachowanie stabilności budżetu polskiej rodziny niż ministra finansów – tym się zasadniczo różnimy” – podkreślił Kosiniak-Kamysz

„Chcemy, żeby VAT na jak największą grupę produktów był zerowy – na warzywa, na owoce, na dobrą żywność, dobrej jakości” – dodał prezes PSL.

W jego ocenie, polska, zdrowa żywność jest marką światową. „My nie mamy tak jak Czesi dobrych samochodów produkowanych pod własną marką, nie mamy najnowocześniejszych technologii produkowanych pod własną marką, mamy pod własną marką polską zdrową żywność. To jest prawdziwy skarb narodowy. I dzisiaj chcemy, żeby ten skarb narodowy był dostępny w Polsce po przyzwoitych cenach” – zaznaczył szef ludowców.

Zdaniem posła Stefana Krajewskiego tradycyjna, polska żywność musi być konkurencyjna w stosunku do tej wytwarzanej przemysłowo. „Nie będzie tego, jeżeli ceny będą wysokie. Na półce sklepowej konsumenci będą wybierać to, co jest najtańsze niestety” – powiedział Krajewski.

Poseł Mirosław Maliszewski zwracał uwagę, że już dziś większość polskich produktów rolniczych spełnia warunków Zielonego Ładu Unii Europejskiej. „Szkoda, by konsumenci płacili za zdrową żywność jeszcze VAT. Niech ona wyróżnia się nie tylko jakością, ale i ceną” – powiedział Maliszewski.

Posłanka Urszula Nowogórska podkreśliła, że klub Koalicji Polskiej – PSL stawia na zdrową, polską żywność. „Stawiamy na zdrowie Polaków. To nasz priorytet. Jeśli tradycyjna żywność, dzięki zniesieniu VAT, będzie tańsza, to Polacy będą po nią chętniej sięgali” – powiedziała posłanka PSL.

Z kolei poseł Mieczysław Kasprzak wskazywał, że zerowy VAT na tradycyjną żywność to rozwiązanie systemowe. „Dotyczy wszystkich grup społecznych, nie stosujemy dopłat czy dofinansowania. Wszyscy na nim skorzystamy” – powiedział.

W uzasadnieniu projektu noweli ustawy o podatku od towarów i usług, autorstwa posłów KP-PSL, czytamy, że jego celem jest wprowadzenie zerowej stawki VAT na niektóre produkty spożywcze. „Wysokie ceny żywności w szczególności dotyczą konsumentów, których budżety domowe procentowo wydają najwięcej na produkty spożywcze. Eksperci podkreślają, że ceny w sklepach będą rosły, w ujęciu rocznym w IV kwartale br. żywność może być droższa o 10-12 proc., choć obecne ceny już i tak są bardzo wysokie” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podkreślono w nim, że „analiza cen wyraźnie wskazuje na podwyżki wielu podstawowych produktów. „Mięso podrożało średnio o 32,6 proc., mimo wyraźnego spadku cen wieprzowiny za co odpowiada rozprzestrzeniający się po Polsce ASF. Warzywa podrożały średnio o 17,8 proc. Cena nabiału rok do roku jest wyższa o 15,2 proc.” – wymieniono.

„Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne polskie gospodarstwo domowe na żywność przeznaczała 27,77 proc., ogółu wydatków konsumpcyjnych. Jeśli ceny nie przestaną rosnąć polskiego konsumenta nie będzie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Projektodawcy proponują obniżenie stawki podatku VAT, co będzie przeciwdziałało negatywnym zjawiskom cenowym, przyczyni się do racjonalizowania kosztów ponoszonych przez konsumentów” – czytamy w uzasadnieniu. (PAP)

autor: Edyta Roś

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk