Konfederacja proponuje rozwiązania dzięki którym litr benzyny miałby kosztować 4,08 zł

Nasza Polska28 października, 20215 min

Obniżenie VAT-u na paliwo z 23 do 15 proc., akcyzy do nie więcej niż 10 proc. i opłaty paliwowej do 1,7 proc. ceny paliwa – jest wśród założeń projektu przyjęcie którego doprowadziłoby według posłów Konfederacji do obniżenia ceny litra benzyny PB95 do 4,08 zł, a oleju napędowego do 4,50 zł.

Przedstawiciele Konfederacji zaprezentowali w czwartek projekt nazwany „Tanie paliwo” i zapowiedzieli, że będą zbierali podpisy pod nim również w innych ugrupowaniach parlamentarnych.

Według posła Krzysztofa Bosaka, ceny paliw pobiły już rekordy z września 2021 roku, natomiast „rząd nie zamierza z tym cokolwiek zrobić”.

 

„Konfederacja przedstawia projekt, który ma realizować to, o czym mówił Jarosław Kaczyński, czyli doprowadzić do zatrzymania wzrostu cen paliw” – oświadczył Bosak na konferencji prasowej. Dodał, że PiS „okazało się partią hipokrytów”, gdyż nie chce realizować tego, o czym politycy rządzącej partii „mówili będąc w opozycji”.

 

Szczegóły projektu ustawy „Tanie Paliwo” przedstawił jego autor mec. Witold Stoch.

 

„Po pierwsze to obniżka VAT-u na paliwo do 15 proc. (z 23 proc.), po drugie, to obniżka stawek akcyzy, aby akcyza w przypadku benzyny PB95 wynosiła nie więcej niż 10 proc. ceny paliwa na stacji (teraz 25,4 proc.), obniżka opłaty paliwowej, którą PiS podwyższało już dwa razy w ciągu swoich rządów, tak, aby stanowiła ona jedynie 1,7 proc. ceny paliwa (teraz 2,9 proc.), a także likwidacja opłaty emisyjnej (teraz 1,3 proc. ceny paliwa), której nie było przez wiele lat, a została wprowadzona przez rząd PIS (w 2019 r.)” – wyliczał mec. Stoch.

 

Według niego, ceny na stacjach paliw po takich obniżkach byłyby na poziomie 4,08 zł/litr w przypadku benzyny PB95, oraz 4,50 zł za litr w przypadku oleju napędowego do silników wysokoprężnych (diesla).

 

Stoch zwrócił też uwagę na ceny hurtowe paliw w rafineriach wraz z marżą – w przypadku litra PB95 to 3,07 zł (51,7 proc. ceny na stacjach paliw), a w przypadku ON, to 3,43 zł za litr (56,1 proc. ceny na stacjach paliw).

 

Prawnik dodał, że celem projektu ustawy jest także walka z „galopującą inflacją” oraz „o portfele Polaków”.

 

W ocenie posła Artura Dziambora, obniżka cen paliw „powinna być w tym momencie absolutnym priorytetem dla rządu”. „Ta gigantyczna obniżka podatków na cenach paliwa sprawiłaby, że transport byłby tańszy, a jeżeli transport byłby tańszy, to i towary w sklepach byłyby tańsze” – podkreślił Dziambor.

 

Poseł Grzegorz Braun wyraził nadzieję, że projekt trafi na „ścieżkę procedury parlamentarnej”. Dodał, że podpisało się pod nim 11 posłów Konfederacji. Do złożenia projektu w Sejmie konieczne są podpisy pod nim co najmniej 15 posłów.

 

„Pozytywnych skutków przeprowadzenia +ustawy Stocha+ nie da się przeszacować. Mam nadzieję, że to jest na tyle ewidentne dla naszych koleżanek i kolegów z innych formacji, że dopomogą w procedowaniu tego projektu” – oświadczył Braun. (PAP)

 

Autor: Mieczysław Rudy

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × trzy =