Dolnośląskie/ Radni sejmiku apelują do KE o zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy

Magdalena Targańska28 października, 20213 min

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął w czwartek apel do Komisji Europejskiej ws. niezwłocznego zatwierdzenia polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Blokowanie dostępu do funduszy na odbudowę gospodarki po pandemii jest narzędziem zbyt ostrym – podkreślił wnioskodawca apelu radny Patryk Wild.

Jak podano, za przyjęciem apelu podczas czwartkowej sesji sejmiku, głosowało 21 radnych, przeciwko przyjęciu apelu było 15 radnych.

„Wsparcie finansowe, które trafi na Dolny Śląsk dzięki Krajowemu Planowi Odbudowy, to niezwykle ważne narzędzie, które pomoże odbudować regionalną gospodarkę mocno doświadczoną przez pandemię COVID-19. Te pieniądze pozwolą na przeprowadzenie kolejnych inwestycji, które służyć będą mieszkańcom regionu” – powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa Cezary Przybylski.

Wnioskodawca apelu, przewodniczący sejmikowego klubu Bezpartyjnych Samorządowców Patryk Wild podkreślił, że apel jest wyrazem sprzeciwu wobec działań, które sprowadzają się do czynienia z Polaków i Dolnoślązaków zakładników sporu Komisji Europejskiej z rządem RP.

„Blokowanie dostępu do funduszy na odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19 jest narzędziem stanowczo zbyt ostrym, podważającym jednocześnie zaufanie do instytucji unijnych. Idea wzajemnej współpracy i wsparcia, na której opiera się funkcjonowanie Unii, nie powinna być podważana przez bieżące spory polityczne” – powiedział Wild.

„Szkodliwe działania europarlamentarzystów i polityków totalnej opozycji na forum europejskim są powodem wstrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Na te pieniądze czeka również Dolny Śląsk i jego mieszkańcy. Do subregionu wałbrzyskiego ma trafić ogromne wsparcie z KPO. Brak tych pieniędzy uniemożliwi dalszy rozwój tego regionu” – mówił przewodniczący sejmikowego klubu Prawa i Sprawiedliwości Piotr Karwan.(PAP)

autor: Roman Skiba

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

6 + 12 =