ZagranicaSłowacja/ W jednej trzeciej powiatów wrócą restrykcje sanitarne

Magdalena Targańska27 października, 20213 min

Od poniedziałku w prawie jednej trzeciej z 79 powiatów Słowacji będą obowiązywać najostrzejsze ograniczenia związane z Covid-19 – zdecydował rząd w środę. W kraju notuje się najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od pierwszych tygodni br.

We wtorek testy PCR potwierdziły na Słowacji 4746 nowych przypadków koronawirusa – poinformował resort zdrowia. Statystyki osobno wykazują pozytywne przypadki testów antygenowych, których było 892.

Ministerstwo zdrowia mówi o łącznie ponad 6 tys. nowych przypadków w liczącym 5 mln mieszkańców kraju. To najwięcej od szczytu drugiej fali pandemii, który nastąpił w styczniu. Według ekspertów resortu trzy czwarte nowo zakażonych to osoby niezaszczepione.

W szpitalach leczonych jest obecnie 1352 pacjentów z Covid-19 lub z podejrzeniem Covid-19, w tym 121 na oddziałach intensywnej opieki medycznej. W bardzo ciężkim stanie, wymagającym wspomagania oddychania, jest 127 osób.

W związku z szybszym rozprzestrzenianiem się epidemii rząd zdecydował w środę, że od poniedziałku 1 listopada łącznie 24 z 79 powiatów kraju zostaną na krajowej mapie zagrożenia epidemicznego oznaczone kolorem czarnym, odpowiadającym najwyższemu stanowi zagrożenia.

Znalazły się wśród nich wszystkie powiaty sąsiadujące z Polską, z wyjątkiem powiatu Kieżmark na Spiszu.

W powiatach oznaczonych jako „czarne” w mocy pozostają takie same wytyczne sanitarne, jak podczas poprzedniej fali zakażeń. Obowiązkowe są maseczki w pomieszczeniach zamkniętych i poza nimi, a nakaz ten dotyczy także osób zaszczepionych przeciw Covid-19 lub mających negatywne wyniki testów.

Szkoły przechodzą na naukę zdalną, zakazane – niezależnie od zaszczepienia uczestników – są imprezy np. organizowane dotąd w restauracjach lub klubach. Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać dania jedynie na wynos.

Osoby w pełni zaszczepione mogą jednak uczestniczyć w ślubach, chrzcinach i pogrzebach, ale ich liczba ograniczona jest do 100. Podobne ograniczenie dotyczy nabożeństw w kościołach. Zamknięte, także dla zaszczepionych, są kluby fitness i sauny, ale osoby zaszczepione mogą uczestniczyć w zajęciach na basenach w zorganizowanych grupach do 10 osób.

 

Piotr Górecki (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

9 − trzy =