Kaleta: TSUE kompletnie lekceważy i ignoruje polską konstytucję i wyroki TK

Magdalena Targańska27 października, 20212 min

TSUE kompletnie lekceważy i ignoruje polską konstytucję i wyroki Trybunału Konstytucyjnego; działa poza kompetencjami i nadużywa instytucji kar pieniężnych i środków tymczasowych – podkreślił w środę wiceszef MS Sebastian Kaleta odnosząc się do komunikatu TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w środę w komunikacie, że Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.

„Poszanowanie środków tymczasowych, zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r., jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego” – czytamy w wydanym komunikacie.

„TSUE kompletnie lekceważy i ignoruje polską konstytucję i wyroki TK. Działa poza kompetencjami i nadużywa instytucji kar pieniężnych i środków tymczasowych” – napisał Kaleta w środę na Twitterze.

„To kolejny etap operacji mającej oderwać od Polski wpływu na ustrój naszego państwa, to uzurpacja i szantaż” – dodał wiceminister sprawiedliwości.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk