PolskaSzef GIS: Inspekcja Sanitarna zmienia się wychodząc na przeciw wyzwaniom

Nasza Polska26 października, 20215 min

Inspekcja Sanitarna zmienia się, wychodząc na przeciw wyzwaniom. Nasze działania poszły w kierunku usprawnienia działań epidemiologicznych związanych wirusem SARS-CoV-2 – powiedział we wtorek w Bydgoszczy Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka.

Szef GIS podkreślił, że Inspekcja Sanitarna stoi na straży bezpieczeństwa zdrowia publicznego, a od wielu miesięcy jej działania zdominowane są przez sytuację pandemiczną związaną z wirusem SARS-CoV-2.

 

„W związku z tym działania Inspekcji poszły w takim kierunku, aby usprawnić kontakt ze społeczeństwem i skutecznie przerywać łańcuchy zakażeń. Wdrożyliśmy Systemem Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS), który pozwala prowadzić praktycznie wszystkie działania online, w ciągu 24-godzin. W tej chwili w ten sposób prowadzimy prawie 100 proc. wywiadów epidemiologicznych, kontaktów z klientami, przerywamy łańcuchy zakażeń, konsultujemy się z dyrektorami szkół i wspomagamy ich w zakresie wyzwań związanych z kolejnymi wzrostami zakażeń” – powiedział na konferencji prasowej Saczka.

 

GIS zaznaczył, że bardzo ważnym momentem było wprowadzenia w laboratoriach procesu sekwencjonowania, który pozwala weryfikować, z jakim wirusem ma się do czynienia, badać genom każdego wirusa, nie tylko SARS-CoV-2.

 

„Narzędzia, które wdrożyliśmy spowodowały, że w tym roku na wiosnę, kiedy zachodziła konieczność wspierania się pomiędzy różnymi regionami, nie wiązało się to już z koniecznością przemieszczania się pracowników. Zadania możemy teraz realizować w dowolnym miejscu w kraju, wspomagać dowolny region, bez konieczności przemieszania się. To pozwala nam realizować działania jak najlepiej, w sposób jak najbardziej sprawny i podnosić jakość realizowanych zadań” – podkreślił.

 

Saczka zaznaczył, że obecnie prawie 100 proc. wywiadów epidemiologicznych i kontaktów realizowanych jest w ciągu 24 godzin, a ponad 90 proc. w ciągu trzech godzin. Dodał, że dzięki wprowadzonym usprawnieniom możliwe jest panowanie nad przerywaniem łańcuchów zakażeń.

 

Szef GIS zaapelował, aby w czasie wywiadów epidemiologicznych przekazywać wiarygodne i kompletne informacje. Czasami bowiem pozornie błahe zdarzenie w przypadku jednej osoby, w łańcuchu zakażeń może doprowadzić do zgonu innej, znającej się na drugim końcu kraju.

 

Zaznaczył, że dane pozyskiwane w czasie wywiadów epidemiologicznych wykorzystywane są tylko w przerywaniu łańcuchów zakażeń i działaniach przeciwepidemicznych, nikt poza inspektorami sanitarnymi o nich się nie dowiaduje.

 

Główny inspektor sanitarny wziął udział w uroczystości uhonorowanie pracowników bydgoskiej Inspekcji Sanitarnej, którzy szczególnie wyróżnili się działaniach związanych z pandemią. Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczonych zostało 18 pracowników, którzy w zeszłym roku na ochotnika pojechali wesprzeć kolegów na Śląsku w czasie wzmożonych zakażeń, a 68 osób otrzymało odznaki za „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. (PAP)

 

Autor: Jerzy Rausz

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

15 − 10 =