Prezydent dokonał zmian w składzie rządu

Karol Kwiatkowski26 października, 20215 min

Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w składzie rządu. Wicepremierem oraz ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, ministrem sportu i turystyki – Kamil Bortniczuk, ministrem klimatu – Anna Moskwa, ministrem funduszy i polityki regionalnej – Grzegorz Puda, a Piotr Nowak ministrem rozwoju i technologii.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent powołał na wicepremiera oraz nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.

Z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi odwołany został Grzegorz Puda, który został jednocześnie powołany na stanowisko szefa resortu funduszy i polityki regionalnej. W związku z tym prezydent odwołał Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej i powołał go na stanowisko ministra finansów.

Na szefa nowego Ministerstwa Sportu i Turystyki powołany został Kamil Bortniczuk. W związku z wyodrębnieniem tego resortu prezydent odwołał wicepremiera Piotra Glińskiego z funkcji ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz powołał go na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Warszawa, 26.10.2021. Powołani na stanowiska: ministra sportu i turystyki Kamil Bortniczuk (L), ministra rozwoju i technologii Piotr Nowak (2L), ministra klimatu i środowiska Anna Moskwa (3L) oraz ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda (P) podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 26 bm. Prezydent RP Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. (amb) PAP/Radek Pietruszka

Z funkcji ministra klimatu i środowiska odwołany został Michał Kurtyka, a powołana na to stanowisko została Anna Moskwa.

Prezydent powołał ponadto Piotra Nowaka na stanowisko ministra rozwoju i technologii. Dotychczas tę funkcję pełnił premier Mateusz Morawiecki.

„Wszystkim państwu, którzy sprawowaliście do tej pory swoje funkcje w rządzie Rzeczypospolitej, chcę z całego serca podziękować za dotychczas pełnioną dla Rzeczypospolitej służbę. (…) Chcę podkreślić, że oceniam ją bardzo wysoko” – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

„W zdecydowanej większości pracowaliście państwo już w rządzie i doskonale wiecie, co to znaczy – macie ogromne doświadczenie, jesteście też darzeni wielkim zaufaniem. Osobiście także mam do państwa wielkie zaufanie, bo chcę z całą mocą podkreślić – sprawdziliście się w służbie dla ojczyzny” – zaznaczył prezydent.

Wyraził przekonanie, że nowo powołani ministrowie znakomicie wypełnią swe obowiązki i zadania, które przed nimi stoją. „A są one wielkie, bo to dalsze prowadzenie polskich spraw w trudnym czasie cały czas trwającej pandemii koronawirusa” – zaznaczył.

„Pałac Prezydencki jest dla państwa otwarty, współpracuję z państwem i staram się, żeby ta współpraca układała się jak najlepiej, żebyśmy działali wspólnie, żeby było między nami porozumienie. Bo wierzę w to głęboko, że właśnie wspólnym działaniem przyczyniamy najlepiej do rozwoju Polski i do tego, by ludziom w Polsce żyło się lepiej z każdą kolejną podejmowaną decyzją” – powiedział prezydent.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *