PolskaKierwiński: przewodniczący PO będzie proponował parytet we władzach

Magdalena Targańska26 października, 20215 min

Jest bardzo mocna deklaracja przewodniczącego PO Donalda Tuska, że jeżeli chodzi o wiceprzewodniczących i wybieralnych członków zarządu partii, jego wskazania będą jasne, będzie równa liczba mężczyzn i kobiet – poinformował we wtorek sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński.

Kierwiński był we wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia pytany, dlaczego kandydaci na szefów regionów Platformy popierani przez Donalda Tuska przegrali wybory. Dotyczy to Agnieszki Pomaskiej, która przegrała na Pomorzu z Mieczysławem Strukiem, oraz Romana Szełemeja, który na Dolnym Śląsku przegrał z Michałem Jarosem.

„Wszyscy jesteśmy kandydatami i protegowanymi w tym zakresie Donalda Tuska. Donald Tusk dostał 98 proc. głosów członków Platformy” – przekonywał Kierwiński, odnosząc się do sobotnich wyborów wewnętrznych w PO, w których Tusk został wybrany na przewodniczącego partii.

Kierwniński zapewniał, że „osoby popierane przez przewodniczącego Donalda Tuska wygrały także w swoich regionach”. „To zarówno pan Struk, jak i pani poseł Pomaska, to zarówno pan prezydent Szełemej, jak i poseł Jaros. Donald Tusk jest człowiekiem, który buduje drużynę i nie ingeruje w demokrację wewnętrzną” – mówił Kierwiński.

„To, że na Dolnym Śląsku wypowiedział się, że mamy dwóch świetnych kandydatów, a on osobiście zagłosowałby na jednego, to naprawdę nie oznacza, że wszyscy członkowie Platformy myślą w sposób identyczny” – przekonywał.

Pytany, dlaczego na czele zarządów regionalnych partii nie ma kobiet, przekonywał, że w jego macierzystym regionie mazowieckim jest „bardzo wiele kobiet ważnych dla życia politycznego”.

Kierwiński był dopytywany, czy w związku z tym na pewno zachowany zostanie parytet płciowy w nowym zarządzie PO i będzie połowa kobiet i mężczyzn.

„To jest bardzo mocna deklaracja pana przewodniczącego Donalda Tuska, że jeżeli chodzi o wiceprzewodniczących i wybieralnych członków zarządu, jego wskazania będą jasne, on będzie zgłaszał parytet, równą liczbę mężczyzn i kobiet” – przekonywał sekretarz generalny PO.

Pytany był także, czy nowym rzecznikiem prasowym partii będzie kobieta.

„Rzecznikiem na razie jest pan poseł Jan Grabiec, któremu gratuluję, bo został świeżo szefem mojego regionu mazowieckiego. Nic mi nie wiadomo, że w tym zakresie miały zachodzić jakiekolwiek zmiany” – wyjaśnił Kierwiński.

W sobotę Platforma Obywatelska wybrała przewodniczącego, którym został Donald Tusk (jako jedyny kandydat otrzymał 97,4 proc. głosów), a także szefów regionów i powiatów. W sześciu regionach jest nowy przewodniczący.

Teraz przed PO ukonstytuowanie się nowej Rady Krajowej i wybór nowego Zarządu Krajowego, w którym w myśl statutu będzie aż 10 wiceprzewodniczących (dotąd było czterech). Połowę wiceprzewodniczących mają stanowić kobiety. (PAP)

 

autor: Piotr Śmiłowicz

 

 

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście − dwanaście =