ZagranicaRumunia/ Tylko zaszczepieni będą mogli poruszać się nocą; maski wszędzie

Karol Kwiatkowski23 października, 20214 min

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił w środę nowe ograniczenia, które wejdą w życie w poniedziałek z powodu rosnącej liczby infekcji i zgonów COVID-19.

Zgodnie z nowymi przepisami, w nocy mogą podróżować tylko osoby w pełni zaszczepione, posiadanie „zielonego” świadectwa szczepień będzie obowiązkowe dla większości aktywności, a maski ochronne staną się obowiązkowe wszędzie, także na ulicy.

„Chcę powiedzieć bardzo jasno: jeśli chcemy, aby pandemia się skończyła, jedynym, powtarzam, jedynym rozwiązaniem jest szczepienie” – powiedział Iohannis.

Zapowiedział też, że wszyscy uczniowie przejdą na nauczanie zdalne od poniedziałku.

Iohannis powiedział, że większość restrykcyjnych środków została zniesiona w Europie Zachodniej, ponieważ kraje te zaszczepiły 70-80 procent ludzi. W Rumunii wskaźnik szczepień wynosi tylko 29,43 procent.

„W naszej części Europy, gdzie ludzie z różnych powodów niechętnie podchodzą do szczepień, przeżywamy pełną pandemię. W Rumunii rozpoczęła się prawdziwa katastrofa, z setkami zgonów każdego dnia, a dziesiątki tysięcy ludzi zaraża się każdego dnia” – powiedział.

Rumunia ma drugi najniższy wskaźnik szczepień przeciw Covid-19 w UE za Bułgarią; w pełni zaszczepionych jest zaledwie 34 procent dorosłych, podczas gdy średnia unijna wynosi 74 proc. Ponad 1800 pacjentów z koronawirusem przebywa obecnie na oddziałach intensywnej terapii, co stanowi dodatkowe obciążenie dla niedomagającego systemu opieki zdrowotnej w kraju.

Prezydent Klaus Iohannis nazwał tę sytuację „dramatem narodowym o straszliwych proporcjach” i wezwał Rumunów do szczepienia się. Na konferencji prasowej we wtorek ocenił, że „brak konkretnych działań ze strony władz jest alarmujący”, i zapowiedział na środę naradę z rządem w celu „wprowadzenia jasnych, restrykcyjnych środków”.

W odpowiedzi na katastrofalną sytuację epidemiczną w Rumunii Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała we wtorek, że wysłała do tego kraju eksperta, aby wzmocnić reakcję władz na pandemię i ułatwić dostarczenie 34 tys. szybkich testów diagnostycznych na Covid-19 i 200 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem.

Głównym priorytetem jest zwiększenie szczepień osób szczególnie narażonych, zmniejszenie ryzyka hospitalizacji i śmierci oraz zmniejszenie presji na system opieki zdrowotnej – wskazała WHO.

W ubiegłym tygodniu, gdy rumuński system opieki zdrowotnej zmagał się z napływem pacjentów z Covid-19, kilkudziesięciu pacjentów wysłano na intensywne leczenie na Węgry.

Do tej pory w Rumunii potwierdzono ponad 1,4 mln przypadków Covid-19, zmarło na tę chorobę 42 616 pacjentów. (PAP, BalkanInsight)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzynaście − jedenaście =