Poseł Solidarnej Polski: Polska traci miliardy zł przez unijny system handlu emisjami

Karol Kwiatkowski18 października, 20214 min

Polska traci miliardy zł przez unijny system handlu emisjami. Te miliardy zł z polskich firm przeznaczone na zakup uprawnień CO2 na giełdzie w Lipsku czy Londynie powinny być inwestowane w Polsce. Tracimy miliardy bezpowrotnie! – napisał w mediach społecznościowych były minister aktywów państwowych, poseł Solidarnej Polski, Janusz Kowalski.

Dyskusja w tym temacie wywiązała się między politykami na Twitterze po słowach posła Konfederacji, Krzysztofa Bosaka: „Powszechne ubóstwo to się dopiero zacznie – gdy karny podatek UE nałożony na polskie ciepłownictwo w pełni zostanie odwzorowany w rachunkach za ogrzewanie, tak jak karny podatek UE na energetykę już zaczyna być widoczny w cenie prądu”.

Do wypowiedzi Bosaka odniósł się europoseł Platformy Obywatelskiej, Radek Sikorski: „Nieprawda. Przychód z zielonych certyfikatów nie trafia do Brukseli lecz do Ministerstwa Finansów. Z czego połowa musi być wydana na inwestycje proekologiczne. Jest to mechanizm bodźców wewnątrz polskiej gospodarki”.

Na co zareagował poseł Solidarnej Polski, Janusz Kowalski: „Problemem jest to, że Polska ma deficyt uprawnień CO2. W 2021 potrzebujemy ~170 mln ton CO2, a pula bezpłatnych uprawnień to 105 mln ton. 65 mln x 60 euro/1 tona = 18 MILIARDÓW zł, które BEZPOWROTNIE zostaną per saldo z PL wytransferowane. […] 100 proc. odpowiedzialności za krysys energetyczny w UE ponosi sama UE. Wzrost cen uprawnień CO2 – bijący w Polskę – oraz wzrost cen gazu to konsekwencja #ZielonyŁad, który właśnie zbankrutował. W 12 miesięcy UE przyjęła 3 decyzje, które rozłożyły bezpieczeństwo UE na łopatki”.

I dodał, że: „Polska traci miliardy zł przez unijny system handlu emisjami. Te miliardy zł z polskich firm przeznaczone na zakup uprawnień CO2 na giełdzie w Lipsku czy Londynie powinny być inwestowane w Polsce. Tracimy miliardy bezpowrotnie!”.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk