GospodarkaZagranicaUSA/Producenci szczepionek zatrudniają byłych wysokich urzędników FDA, rządowej agencji odpowiedzialnej za dopuszczenie ich do obrotu

Karol Kwiatkowski17 października, 20214 min

Masz eksperymentalny lek, który wymaga szybkiej zgody amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), aby mógł być sprzedawany? Chcesz wyprowadzić miliardy dolarów od amerykańskiego podatnika na swój nowy produkt farmaceutyczny? W USA możesz zatrudnić sobie byłego komisarza FDA i wykorzystać korupcyjny system – donosi portal The Dossier.

Wydaje się, że jest to dokładna strategia stosowana przez koncerny farmaceutyczne takie jak: Johnson & Johnson, Pfizer i Moderna. Koncerny zatrudniają szereg byłych najwyższych rangą urzędników państwowych na intratnych stanowiskach.

Były komisarz FDA Scott Gottlieb zasiada w zarządzie firmy Pfizer, gdzie Gottlieb zarabia miliony.  Zasiada on również w zarządach Illumina i Tempus Labs, które sprzedają autoryzowane przez FDA zestawy testowe na COVID-19. Ponadto zasiada w radzie Aetion, która współpracuje z FDA przy badaniu polityki COVID-19.

Stephen Hahn, który był szefem FDA, gdy agencja autoryzowała szczepionki na COVID firmy Moderna, niedawno objął stanowisko kierownicze w Flagship Pioneering, firmie, która założyła Modernę. Flagship posiada 20 milionów akcji Moderny, które na dzień 16 października 2021 r. wyceniane są na 6,5 mld USD. Zarobili 1,4 miliarda dolarów na sprzedaży akcji Moderna na początku tego roku.

We wrześniu Hahn został mianowany naczelnym dyrektorem medycznym flagowej firmy YourBio health, która sprzedaje zestawy do testów na COVID-19.

Mark McClellan był komisarzem FDA w latach 2002-2004 (i służył na innych wysokich stanowiskach rządowych). Od 2013 roku zasiada w radzie dyrektorów giganta farmaceutycznego Johnson & Johnson. McClellan posiada tysiące udziałów w firmie i otrzymuje około 300 000 dolarów rocznie.

Źródło: The Dossier

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

20 + szesnaście =