ZagranicaRząd Zimbabwe: bez szczepionki nie ma pracy i pensji

Nasza Polska17 października, 20213 min

Od poniedziałku pracownicy sektora publicznego w Zimbabwe, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko Covid-19 nie będą mogli pracować, a co za tym idzie nie będą otrzymywać pensji – przypomina rząd. Jego decyzji sprzeciwiają się związki zawodowe.

Do 15 października wszyscy pracownicy sektora publicznego powinni być zaszczepieni, ten termin nie zostanie wydłużony – przypominał w niedzielę w rządowych mediach sekretarz ministerstwa informacji Ndabaningi Nick Mangwana.

„Ci, którzy są niezaszczepieni nie zostaną dopuszczeni do pracy; konsekwencją jest to, że tym, którzy są niezaszczepieni i nie pracują nie będą wypłacane pensje, bo jeżeli nie pracujesz, to nie otrzymujesz zapłaty” – dodał przedstawiciel rządu Zimbabwe.

Zawsze wspieraliśmy program szczepień i zachęcaliśmy do nich, ale jesteśmy zdania, że szczepienia powinny być dobrowolne, nie obowiązkowe – przekonuje cytowany przez stację Głos Ameryki Takavafira Zhou, przewodniczący jednego ze związków zawodowych zimbabweńskich nauczycieli. Nauczyciele stanowią największą grupę pracowników sektora publicznego w Zimbabwe.

Zhou tłumaczy, że niektórzy ludzie nie chcą się szczepić m.in. z powodów religijnych, czy dlatego, że nie rozumieją, jak działają preparaty lub nie ufają substancjom chińskich firm Sinovac i Sinopharm. Rząd musi najpierw zrozumieć te przyczyny, a nie jednostronnie wprowadzać nieprzekraczalny termin na przyjęcie szczepionki – podkreśla. Szef związku zawodowego wezwał wszystkich pracowników do dalszego przychodzenia do pracy i rozważa kroki prawne przeciwko rządowi.

Według oficjalnych danych w Zimbabwe pełen cykl szczepień przeciwko Covid-19 przeszło niemal 2,5 mln z blisko 15 mln mieszkańców tego kraju. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 + trzy =