PolskaNiedzielski chce przywrócić dyscyplinę w narodzie

Karol Kwiatkowski16 października, 202114 min

Przywracajmy najpierw dyscyplinę. Bardzo często jest taka tendencja, żeby mówić o restrykcjach, dodatkowych ograniczeniach, a to jest sytuacja, w której wystarczyłoby wrócić do reguły DDM – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. „Liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale jesteśmy przygotowani” – zapewnił.

Minister zdrowia pytany był w piątek w TVP Info o przebieg czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce i prognozy resortu.

„Czwarta fala się rozpędza, mamy prognozy takie, że na koniec października będziemy mieli około 5 tys. zakażeń Prognozujemy, że na koniec listopada ta dzienna liczba zakażeń będzie rzędu 7-, 12-, a nawet 15 tys. I to będzie mniej więcej szczyt fali” – powiedział Niedzielski. Według niego, pod koniec grudnia „będzie sytuacja troszeczkę lepsza”. Jak wyjaśnił, przewidywane jest wtedy ok. 7 tys. zakażeń do, góra, 12 tys. „To powolne rozpędzanie się fali w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, to jest właśnie efekt szczepień – działa naturalna bariera” – dodał.

Minister zdrowia wskazał, że choć czwarta fala rozpędza się stosunkowo wolno, to cały czas zakładane jest, że liczba hospitalizacji osób z COVD-19 może być – jak zaznaczył – stosunkowo duża. „W tych najbardziej czarnych scenariuszach przewidujemy, że ta liczba hospitalizacji może sięgnąć nawet 20, 20-paru tys. Mówię tutaj o przełomie roku, kiedy będzie ta kumulacja i apogeum fali” – zaznaczył szef MZ.

I dodał, że „liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale też jesteśmy przygotowani, bo mamy szpitale tymczasowe (…) W ostatnich dwóch tygodniach uruchomiliśmy dwa” – poinformował. „W tej chwili podejmujemy decyzję, co do uruchomienia w Wielkopolsce szpitala tymczasowego. Być może za chwilę trzeba będzie (uruchomić – PAP) Ostrołękę, żeby obsługiwała wschodnią, północną część Mazowsza” – podał Niedzielski. „Pod tym względem mamy plany, w zależności od liczby infekcji i stopnia ich ciężkiego przebiegu” – zapewnił.

Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało, że badania potwierdziły 2771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Resort zdrowia podał też, że w szpitalach przebywa 2877 osób z COVID-19, w tym 257 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Według staniu na piątek rano dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 7765 łóżek i 831 respiratorów. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • Wlodzimierz

    16 października, 2021 at 10:58 am

    Czym leczą w tych szpitalach może mi minister odpowiedzieć?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

10 − 7 =