Mateusz Morawiecki: 43 lata temu rozpoczął się nowy etap dla Kościoła Katolickiego i dla Polski

Magdalena Targańska16 października, 20213 min

43 lata temu rozpoczął się nowy etap zarówno dla Kościoła Katolickiego jak i dla Polski; od samego początku pontyfikatu świętego Jana Pawła II było widoczne, że świat czeka wielka przebudowa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

„16 października 1978 roku biały dym nad Kaplicą Sykstyńską zwiastował wybór młodego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tego dnia, 43 lata temu, rozpoczął się nowy etap zarówno dla Kościoła Katolickiego jak i dla Polski” – napisał w sobotę premier na Facebooku.

Jak wspominał, był wtedy dzieckiem, miał 10 lat, ale – jak dodał – pamięta dobrze „tę podniosłą atmosferę, radość, dumę i nadzieję, jaka wówczas ogarnęła cały kraj”.

„Od samego początku pontyfikatu świętego Jana Pawła II było widoczne, że świat czeka wielka przebudowa. Nam, Polakom, trudno przecenić rolę Papieża Polaka w naszej walce o niepodległość i późniejszą akcesję do Unii Europejskiej” – dodał szef rządu.

Premier podkreślił, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku była dla niego ogromnym wydarzeniem. „Pamiętam jak trzymałem słynny transparent +Wiara, niepodległość+. Wszyscy wtedy czuliśmy, że historia naszego narodu zmienia na naszych oczach. To Jan Paweł II zwiastował nam wolną Polskę!” – zaznaczył.

„Jak jednak niejednokrotnie podkreślał: +wolność jest człowiekowi dana ale i zadana+. +Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy+. Niech to przesłanie będzie nam bliskie dzisiaj tak jak było wtedy” – napisał Mateusz Morawiecki. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *