Włochy/ W Rzymie i innych miastach protesty przeciwników przepustki sanitarnej

Karol Kwiatkowski15 października, 20213 min

Kilka tysięcy osób manifestowało w piątek w Rzymie przeciwko obowiązującemu od tego dnia wymogowi posiadania przepustek Covid-19 przez wszystkich pracowników. W trakcie wiecu na terenie antycznego stadionu wznoszono hasła wolności i demokracji. Protesty odbyły się w wielu miastach.

Tzw. Green Pass, wystawiany na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu, wymagany jest we wszystkich miejscach pracy, także w sektorze prywatnym.

epa09525799 Protesters with signs and flags take part in a 'No Green Pass’ demonstration at Circo Massimo in Rome, Italy, 15 October 2021. There were widespread protests and strikes across Italy on the day as the Green Pass health pass came into force in all workplaces. EPA/RICCARDO ANTIMIANI
Dostawca: PAP/EPA.

Organizatorzy protestu na rzymskim Circus Maksimus między Palatynem a Awentynem zapewniali, że nie uczestniczą w nim „grupy prowokatorów”. W ten sposób przypomnieli gwałtowną manifestację z 9 października w Wiecznym Mieście, do której przeniknęli ekstremiści, w tym neofaszyści.

Protestujący mówili: „Naszą przepustką jest konstytucja”. Ale niektórzy dodawali podczas rozmowy z dziennikarzami, że „Covid-19 nie istnieje”.

W symbolicznym geście manifestantki wręczyły róże policjantom, którzy pilnowali porządku.

Manifestacje, pikiety i wiece odbyły się także w innych częściach kraju, między innymi w portach w Ankonie i w Genui oraz w Trieście, gdzie utrudniony był dostęp do nich.

Nie doszło do chaosu, blokad i paraliżu w kraju, czego obawiano się nie tylko z powodu konieczności kontroli przepustek sanitarnych, ale również licznych zapowiadanych protestów przeciwników Green Pass i antyszczepionkowców.

„Uważam, że pierwszy dzień obowiązywania przepustki w firmach minął dobrze” – oświadczył prezes Konfederacji Przemysłowców Carlo Bonomi. „Przeważyło poczucie odpowiedzialności” – dodał szef Confindustrii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

piętnaście − 1 =