W. Brytania/ Przez pandemię znów odwołano sylwestrowy pokaz fajerwerków w Londynie

Karol Kwiatkowski12 października, 20214 min

Z powodu pandemii koronawirusa po raz drugi z rzędu w noc sylwestrową nie odbędzie się tradycyjny pokaz fajerwerków na brzegu Tamizy – poinformowały we wtorek władze Londynu. Ale planowane jest alternatywne przywitanie Nowego Roku na Trafalgar Square.

Wprawdzie od połowy lipca imprezy masowe w Anglii mogą odbywać się bez ograniczeń, a rząd brytyjski zapewnia, że kolejny lockdown jest ostatecznością, to organizatorzy postanowili zachować ostrożność. Podnoszone są bowiem obawy, że jednoczesny wzrost zachorowań na Covid-19 oraz na grypę może spowodować dużą presję na służbę zdrowia.

„W tym roku, jak zawsze, Londyn powita Nowy Rok w spektakularny sposób. Ze względu na niepewność spowodowaną pandemią Covid-19, w tym roku nasz słynny pokaz sylwestrowy na brzegu Tamizy nie odbędzie się. Zeszłoroczny udany pokaz z powodu pandemii odbył się w nieco inny sposób, a w tym roku rozważanych jest wiele nowych, ekscytujących opcji w ramach obchodów sylwestrowych w Londynie. Dalsze szczegóły dotyczące tegorocznych obchodów zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie” – oświadczył rzecznik burmistrza Londynu Sadiqa Khana.

W zeszłym roku sylwester miał miejsce w szczycie drugiej fali pandemii, gdy wariant Alfa koronawirusa rozprzestrzeniał się po kraju i w efekcie wszystkie imprezy masowe odwołano. W Londynie zamiast fajerwerków nad brzegiem Tamizy zaprezentowano niezapowiedziany wcześniej pokaz świetlny, w czasie którego pokazano bohaterów walki z pandemią, ale i tak większość ludzi oglądała go w telewizji lub przez internet.

Choć rzecznik Khana powiedział, że alternatywne plany są dopiero rozważane, to według portalu MyLondon publiczne przywitanie Nowego Roku ma się odbyć na Trafalgar Square i złożono już wniosek do lokalnych władz o zgodę na przeprowadzenie imprezy.

Sylwestrowy pokaz fajerwerków po raz pierwszy odbył się w Londynie w 1999 roku. W związku z rosnącą liczbą widzów, od sylwestra roku 2014 jest on wydarzeniem biletowanym. W niektórych latach pokaz miał motyw przewodni, nawiązujący do głównego wydarzenia nadchodzącego roku, jak Igrzyska Olimpijskie, jubileusz panowania królowej i stulecie przyznania kobietom prawa wyborczego.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 × 1 =