Latos: ze strony protestujących medyków nie ma woli i chęci porozumienia

Nasza Polska7 października, 20213 min

Głównym problemem w negocjacjach jest to, że ze strony protestujących medyków niestety nie ma woli i chęci porozumienia – powiedział w czwartek przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos.

W PR24 Latos wskazał, że gdy liczba zachorowań na COVID-19 była wysoka, medycy uzyskiwali dwukrotną wartość wynagrodzenia w związku z dodatkami covidowymi. Jednak, kiedy dodatki wycofano, ponownie otrzymują pensję jednokrotną.

„Z tego powodu medycy mają poczucie, że zarabiali więcej, a zarabiają mniej. I właśnie to jest m.in. wyzwalaczem tego protestu” – zaznaczył.

Poseł PiS powiedział, że w jego opinii „przedstawiciele innych zawodów, również po trudnych studiach, zwyczajnie zazdroszczą lekarzom takiego, a nie innego startu w pracy zawodowej. Myśmy te zarobki w ogromny sposób podnieśli”. Dodał, że obecnie „lekarz stażysta zarabia powyżej 4 tys. zł. Bez dyżurów”.

Latos stwierdził, że „postulaty komitetu są oderwane od rzeczywistości”.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r. Po przerwie spowodowanej zajściem podczas konferencji – samookaleczeniem się starszego mężczyzny, który zmarł – miasteczko wróciło do pierwotnej formy protestu, odbywają się w nim m.in. tematyczne panele i wykłady.

Spotkania kierownictwa resortu zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia odbyły się 21, 23, 28, 30 września i 5 października w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Następne spotkanie odbędzie się 7 października. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk